Drukuj Powrót do artykułu

Bystra Krakowska: pomnik Jana Pawła II patrzącego na Klimczok na 40-lecie parafii

18.06.2017 , rk, Bystra Krakowska, 18-06-2017 Ⓒ ℗

Za 40 lat parafii w Bystrej Krakowskiej, którą erygował kard. Karol Wojtyła, dziękowano 18 czerwca w kościele u stóp beskidzkiego Klimczoka. Bp Roman Pindel pobłogosławił pomnik siedzącego Jana Pawła II, który trzyma w rękach brewiarz i spogląda na górskie szczyty. Monument, dzieło księży bliźniaków Roberta i Leszka Kruczków SDS – rodem z Bystrej Krakowskiej – stanęło nieopodal świątyni i szlaku papieskiego. Karol Wojtyła kilkakrotnie gościł w Bystrej i pobliskich Wilkowicach – jako metropolita krakowski lub też jako zwykły turysta.

Sumie odpustowej ku czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa oraz z okazji 40. rocznicy erygowania Parafii w Bystrej Krakowskiej przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki. W homilii zachęcił, by trzymać się tego, co jest fundamentem wspólnoty parafialnej – ołtarza, Eucharystii i słowa Bożego.

„Czy dziękujemy za tych, których Bóg postawił, jako pasterzy po to, aby oni troszczyli się o pokarm, o dobro duchowe, sakramenty, o nauczanie, napominanie i pojednanie z Bogiem?” – pytał biskup i zaapelował za św. Pawłem, by dziękować Bogu za kapłanów, którzy przypominają o umiłowaniu przez Boga.

„Tyle łaski, tyle Mszy św. odprawionych w tym kościele, tyle grzechów odpuszczonych w tym konfesjonale, tyle dzieci, które zostały włączone w Ciało Jezusa Chrystusa i stały się dziećmi Bożymi” – zaznaczył i wskazał na czytanie z Ewangelii Mateuszowej o tym, że Jezus z troski o ludzi posyła do nich kapłanów.

„Chrystus u początku Kościoła prosi, aby prosić o łaskę dla innych” – dodał. „Potrzeba tych, którzy pochylą się nad pogubionymi w życiu” – podkreślił.

Zachęcił, by z troską o głoszenie zbawienia oraz wobec najbardziej potrzebujących budować przyszłość wspólnoty parafialnej. „Wiarygodna jest wspólnota parafialna, która sama zaopatruje tych, którzy potrzebują. Nie ogląda się na inne instytucje” – zauważył.

Po liturgii biskup poświęcił pomnik św. Jana Pawła II przed kościołem – dar księży rodaków Roberta i Leszka Kruczków. Pochodzący z Bystrej salezjanie, pracujący w krakowskich Dębnikach, od lat tworzą sztukę sakralną, a ich papieskie rzeźby odznaczają się wyjątkowym kunsztem i uderzającym podobieństwem do papieża Polaka.

Za dar ten podziękował bystrzański proboszcz ks. Tadeusz Krzyżak, który życzył, by postać papieża, spoglądająca na pobliski Klimczok, przypominała wszystkim o niezwykłym papieżu, który odwiedzał te okolice oraz by nastrajała do kontemplacji otaczającego piękna.

Karol Wojtyła w latach 50, 60 i 70. ub. wieku wielokrotnie wędrował po Beskidach i przyjeżdżał tu na narty. Świadkowie mówią, że przyszły papież kilkakrotnie był na Klimczoku i Magurce Wilkowickiej. Gościł w Bystrej i Wilkowicach – jako metropolita krakowski lub też jako „turysta”.

Na pamiątkę tych pobytów powstał szlak papieski, którego odcinek prowadzi obok kościoła w Bystrej Krakowskiej.

W sierpniu 1977 roku kard. Karol Wojtyła podpisał dekret erygujący parafię pw. Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej. W tym miesiącu przybył też do Bystrej, aby wmurować kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Towarzyszył mu ks. Stanisław Dziwisz, a w uroczystości uczestniczyło ponad dwudziestu księży.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.