Caritas Archidiecezji Krakowskiej odznaczona Wielkim Orderem św. Mikołaja
03 grudnia 2017 | 17:07 | jg | Jabłonki Ⓒ Ⓟ
Podczas 12. Regionalnych Mikołajek, które odbyły się 3 grudnia w Jabłonce na Orawie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej została odznaczona Wielkim Orderem św. Mikołaja. Podczas wydarzenia podsumowano też konkursy literackie i plastyczne, w których wzięła udział rekordowa liczba prac, bo aż 630. Zaś św. Mikołaj rozdał najmłodszym kilkaset paczek i na wydarzenie przyjechał zaprzęgiem konnym.
– Głównym celem naszych mikołajek jest wywołanie radości i uśmiechu na twarzach najmłodszych. Bo w świecie, w którym jest tak wiele zła, takiej zwykłej nienawiści, to dobro czynione przez niektórych powoduje pewnego rodzaju zawstydzenie, dla tych którzy go jeszcze nie umieją przekazywać innym – mówi KAI ks. Grzegorz Łomzik, proboszcz parafii w Jabłonce – Borach, inicjator i główny organizator mikołajek.
Mikołajki rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Brata Alberta w Jabłonce Borach. Wspólna liturgia i śpiew przypomniały najmłodszym postać św. Mikołaja i jego szczególne dzieło. Do liturgii włączyli się uczniowie laureaci tegorocznych konkursów mikołajowych. Po modlitwie do świątyni przybył sam święty patron i wspólnie z dziećmi stworzył mikołajowy orszak.
Kolejnym miejscem spotkania była sala widowiskowa Orawskiego Centrum Kultury, gdzie zgromadziło się wspólnie z dziećmi ponad 700 osób. Najmłodsi oglądali bajkę pt. „Wesoła zagroda”, którą przedstawili krakowscy aktorzy Agata Jędrysiak-Wania oraz Małgorzata Dymon. Po bajce przyszedł czas na wręczenie nagród dzieciom i młodzieży w mikołajowych konkursach – plastycznym i literackim. Była również dekoracja Wielkim Orderem Świętego Mikołaja, który w tym roku przyjęli Caritas Archidiecezji Krakowskiej na ręce ks. dyrektora Bogdana Korduli, Zgromadzenie Sióstr Albertynek z Krakowa na ręce przełożonej s. Agnieszki oraz siostra Nazariusza, katechetka Szkoły Podstawowej im. Antoniny Tatar w Suchem koło Poronina. – Laureaci Orderów św. Mikołaja kojarzą się nam z dobrem, przekazywanym nie dla reklamy, dla jakiegoś hejtu, ale cicho, bez rozgłosu – zaznacza ks. Łomzik.
W konkursach uczniowie wyrażali na piśmie i rysunkiem swoją wizję na temat kto dzisiaj pełni wśród nas i w jaki sposób dzieła świętego Mikołaja. Jury miało ciężkie zadanie, bo na konkurs napłynęło aż 500 prac. Zaś w konkursie literackim oceniono 130 prac. Każdy w uczestników został w jakiś przynajmniej najdrobniejszy sposób wynagrodzony. Natomiast 82 prac (63 w plastycznym i 19 w literackim) zostało wyróżnionych nagrodami rzeczowymi.
– Cieszę się, że mikołajki były jak najbardziej radosnym spotkaniem, w którym tak wiele dzieci zrozumiało i chciało wyrazić w sposób plastyczny oraz literacki, kto dzisiaj jest dla nich takim św. Mikołajem, czyli kto podejmuje współcześnie takie dzieła św. patrona – podkreśla ks. Łomzik. – Właśnie ten obraz św. Mikołaja jako postaci historycznej, prawdziwej, godnej naśladowania, a nie wymyślonej przez media, chcemy zostawiać w sercach dzieci, uczestników naszych mikołajek – dodaje duchowny.
Ks. Grzegorz Łomzik za pomoc w organizacji tegorocznych mikołajek składa serdeczne podziękowania wójtowi Gminy Jabłonki Antoniemu Karlakowi, staroście nowotarskiemu Krzysztofowi Faberowi, posłowi Edwardowi Siarce, nowotarskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty, Orawskiemu Centrum Kultury oraz licznym sponsorom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.