Caritas Archidiecezji Poznańskiej świętowała „Dzień Dobra”
25 kwietnia 2022 | 09:44 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Dwa tysiące osób uczestniczyło w Niedzielę Bożego Miłosierdzia w obchodach patronalnego święta Caritas, obchodzonego w tym roku jako „Dzień Dobra”. Wydarzenie modlitewno-muzyczne, połączone z wręczeniem wyróżnień osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym w charytatywne dzieła, odbyło się w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu.
Spotkanie w największej poznańskiej świątyni na Ratajach, wypełnionej po brzegi parafianami oraz przybyłymi spoza parafii rodzinami z dziećmi, rozpoczęła Koronka do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek.
Rozpoczynając uroczystą galę wręczenia nagród Caritas, podziękował w imieniu abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, ofiarodawcom i wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcenie na rzecz potrzebujących w czasie pandemii koronawirusa i trwającej obecnie wojny w Ukrainie.
„W imieniu ks. abp. Stanisława Gądeckiego pragnę serdecznie podziękować za wszelkie działania podejmowane przez ofiarodawców i wolontariuszy w trudnym czasie pandemii. Państwa pomoc była nieoceniona” – powiedział poznański biskup pomocniczy.
Słowa podziękowania skierował również do wszystkich, którzy niosą wsparcie uchodźcom ukraińskim przebywającym w Polsce, i przekazują dary za naszą wschodnią granicę.
„Serdecznie dziękuję za tak wiele dobra i poświęcenia ofiarowanego w czasie trwającej pandemii, za to, że potrafiliśmy otworzyć nasze serca dla tych, którzy potrzebowali naszej pomocy i wsparcia” – zaznaczył ks. Marcin Janecki, wręczając statuetki „Signum Caritatis” wyróżnionym osobom.
Podkreślił, że dziś nie możemy zapomnieć o modlitwie o pokój w Ukrainie oraz o ofiarach tej wojny.
Statuetką „Super Signum” za współpracę z poznańską Caritas uhonorowano Grupę MTP, reprezentowaną przez prezesa Zarządu Tomasza Kobierskiego i Fundację In_Spire – prezes Zarządu Iwonę Kasprzak oraz wiceprezes Zarządu Natalię Urbańska-Guss. Przy współpracy z Grupą MTP i Fundacją In_spire powstał Centralny Punkt Zbiórki Darów na MTP dla Ukrainy oraz całodobowy Punkt Recepcyjny. Dzięki tym miejscom udało się pomóc kilkudziesięciu tysiącom osób z Ukrainy. Na terenie MTP zorganizowano 11 wigilii Caritas dla potrzebujących. Współpraca przekłada się także na pomoc żywnościową w jadłodajniach Caritas oraz promocję akcji charytatywnych organizowanych przez poznańską Caritas.
W kategorii „Darczyńca Caritas” statuetkę otrzymała Firma Fogo Sp. z o.o., której właścicielem jest Tomasz Błaszak. Fogo regularnie wspiera akcje charytatywne i zbiórki prowadzone przez poznańską Caritas. Jest także Partnerem Centrum Wolontariatu Caritas Poznań.
Statuetkę „Signum Caritatis” w kategorii „Świadectwo” otrzymali Leszek Szostek, pracujący jako kucharz w jadłodajni Caritas prowadzonej przez siostry elżbietanki przy ul. Łąkowej w Poznaniu, „za wysoką ofiarność i sumienność w przygotowywaniu posiłków dla osób bezdomnych i ubogich”, oraz Ryszard Olesiński, znany jako „Wuja Rysiu”, pracownik Domu Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie.
„To wujek, opiekun, konserwator, organizator, który od początku istnienia Domu Dziecka, a właściwe istnienia placówek pomagających innym w Lesznie zawsze jest. Wuja Rysiu naprawi rozklejone buty, zreperuje cieknący kran, wymieni żarówkę, naprawi wykrzywione koło od roweru, pierwszy staje do rozpalenia ogniska i jazdy na czas rowerem, zorganizuje przejażdżkę swoim motocyklem dla dzieciaków, w lesie pokaże najmłodszym jadalne grzyby, wyjaśni, jak nie zgubić się w gąszczu drzew, a przede wszystkim przytuli i obdarzy uśmiechem” – napisano w laudacji.
W imieniu Ryszarda Olesińskiego nagrodę odebrała jego siostra Regina Zymela, dyrektor Domu Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie.
Statuetkę w tej kategorii otrzymało też Centrum Wolontariatu Caritas Poznań, którego koordynatorem jest Karolina Dragan wraz z grupą 28 liderów.
Centrum Wolontariatu zrzesza 1500 wolontariuszy, którzy każdego dnia poświęcają swój czas drugiemu człowiekowi. W ciągu swojej krótkiej, trzyipółletniej działalności Centrum zmierzyło się z dwoma potężnymi kryzysami – pandemią i wojną.
Niemal 500 wolontariuszy przez dwa lata regularnie otaczało swoją pomocą osoby starsze. W czasie wojny swoje zaangażowanie skierowali na rzecz uchodźców z Ukrainy – niemal 2000 osób włączyło się w działania na rzecz Centrum Wolontariatu Caritas, a w czasie niespełna dwóch miesięcy 600 z nich regularnie obsługiwało miejsca, do których docierają uciekający przed wojną obywatele Ukrainy.
Na terenie archidiecezji poznańskiej powstały również Regionalne Centra Wolontariatu Caritas, które działają w: Czarnkowie, Gostyniu, Szamotułach i w Śremie. Działanie i pracę tak licznego zespołu wolontariuszy wspiera grupa niezawodnych liderów.
W drugiej części spotkania nagrodzeni oraz przybyli na obchody patronalnego święta Caritas wysłuchali koncertu w wykonaniu „Arki Noego”.
Caritas Archidiecezji Poznańskiej niesie pomoc dzieciom, młodzieży, osobom bezdomnym, osobom chorym i niepełnosprawnym oraz seniorom.
Prowadzi m.in. Dom Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie, trzy przedszkola, trzy ośrodki charytatywno-wypoczynkowe w Zaniemyślu, Dębkach i Lipnicy Wielkiej oraz ogrzewalnię- przytulisko i kursy dla aktywnych seniorów 60+. W sześciu jadłodajniach codziennie wydaje ponad 1500 posiłków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.