Caritas Archidiecezji Warszawskiej apeluje o wsparcie w ZOL i hospicjum
14 kwietnia 2020 | 14:33 | lk, CAW / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Warszawskiej pilnie poszukuje chętnych do pracy w prowadzonym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Hospicjum Stacjonarnym oraz apeluje o pomoc w pozyskaniu środków ochrony osobistej. W stołecznym ośrodku na kwarantannie wykryto 21 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym u czterech osób z personelu. Na razie wyłącznie własnymi siłami placówka pozyskała i sfinansowała zakup profesjonalnych środków ochrony osobistej.
Ośrodek Działalności Leczniczej (ODL), prowadzony przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, obejmuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Hospicjum Stacjonarne. W placówkach tych odbywa się odpowiednio stacjonarna całodobowa opieka medyczna dla osób ciężko i przewlekle chorych (ZOL) i stacjonarna całodobowa opieka medyczna dla osób chorych terminalnie (hospicjum).
Aby odciążyć personel medyczny, w tej i innych placówkach medycznych warszawskiej Caritas realizowany był trzyzmianowy system pracy. Sytuacja ta została zaburzona po wykryciu zakażeń koronawirusem tak wśród pacjentów, jak i osób z personelu medyczno-opiekuńczego.
Po stwierdzeniu dodatniego wyniku testu u jednej z pielęgniarek na II Oddziale ZOL, pracującej równolegle w innym podmiocie leczniczym, 7 kwietnia wykonano testy wśród pacjentów, które dały pozytywny wynik u 9 osób. O sytuacji został powiadomiony sanepid, wdrożono procedury kwarantanny.
Placówka od razu zaapelowała w trybie pilnym o wsparcie w pozyskaniu zaopatrzenia w środki ochrony osobistej a przede wszystkim osób chętnych do pracy lub wsparcia w charakterze wolontariatu w opiece nad chorymi na zakażonym oddziale tak, aby odciążyć aktualnie pracujące osoby.
W kolejnych dniach wykonano dalsze testy na obecność koronawirusa – przyniosły one wiadomość o łącznym zakażeniu 21 z 40 pacjentów i czterech osób z personelu na II Oddziale ZOL. Osoby te zostały natychmiast odsunięte od pracy. Na pozostałych trzech Oddziałach ZOL i w Hospicjum Stacjonarnym nie stwierdzono zakażeń. W całym ODL przebywa 150 chorych.
Od 6 kwietnia, czyli od momentu potwierdzenia pierwszego zakażenia, opiekę na Oddziale II sprawowały całodobowo i nieprzerwanie te same osoby: 1 lekarz, 2 pielęgniarki i 4 opiekunów medycznych.
Dlatego 10 kwietnia placówka zwróciła się z apelem o konkretną pomoc w opiece nad osobami zakażonymi oraz wsparcie personelu. Wojewoda mazowiecki podjął wprawdzie decyzję o delegowaniu kolejno siedmiu osób personelu medycznego (sześciu pielęgniarek i lekarza), ale nie podjęli oni pracy, tłumacząc się przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.
Dzień później placówka informowała, że stan liczbowy chorych nie zwiększył się, choć pogorszył się stan zdrowia dwóch osób. Pozyskano jedną osobę do czynności pomocowych i ta część personelu była wystarczająca, ale pilnego wsparcia potrzeba było ze strony personelu medycznego (lekarz, pielęgniarki, opiekunowie medyczni).
13 kwietnia Caritas poinformowała, że mimo apelu do kilkunastu osób i instytucji wysokiego szczebla, „na najtrudniejszy – bo świąteczny czas – placówka nasza nie otrzymała znikąd żadnej pomocy”.
Liczonej w sztukach pomocy w zaopatrzeniu w środki ochronne udzielił Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Placówka przeprowadziła we własnym zakresie kohortację pacjentów, wydzielając odcinki A i B – dla pacjentów zakażonych i tych z wynikiem ujemnym. Kohortację zalecił na piśmie sanepid, nie oferując żadnej pomocy przy jej realizacji.
„Wyłącznie własnymi siłami i ścieżkami, co było karkołomnym przedsięwzięciem, Zakład pozyskał i sfinansował zakup profesjonalnych, indywidualnych, środków ochrony osobistej pozwalających na skuteczną, barierową ochronę pracowników pracujących na zakażonym oddziale z pacjentem COVID+, taką jak w szpitalu jednoimiennym (skafandry, kombinezony, przyłbice, profesjonalne maski, rękawiczki, środki odkażające). Zapewniamy je wszystkim pracującym na tym Oddziale. Środki te są skuteczne. Co kilka dni personel ma pobierane posiewy. Wyniki są ujemne. Żadna z osób pracujących na zakażonym Oddziale nie uległa – jak do tej pory – zakażeniu” – informują pracownicy Caritas.
Taki poziom ochrony powoduje iż personel dochodzący do pracy na zakażony II Oddział nie musi być już izolowany w placówce i po zakończeniu zmiany – o ile mieszka sam – jest odwożony do domu, w celu uniknięcia transportu środkami komunikacji miejskiej. Aktualnie Caritas AW zwróciła się do kilkunastu podmiotów branży hotelowej z prośbą o nieodpłatne udostępnienie pokoi dla osób, pracujących na zakażonym Oddziale. Pracownikom pracującym na zakażonym oddziale zapewniono też darmowe posiłki.
Zarząd Caritas Archidiecezji Warszawskiej w oddzielnym komunikacie ogłosił rekrutację personelu medycznego. Zatrudni pielęgniarki i opiekunów medycznych do pracy w systemie dwuzmianowym (2 razy 12 godzin) na 20–łóżkowym Oddziale ZOL powstałym po oddzieleniu pacjentów z COVID-19.
Zgłoszenia telefonicznie pod nr tel. 503 069 109.
Zarząd Caritas AW podziękował też prywatnym osobom, które objęły aprowizacyjnym wsparciem osoby pracujące na zakażonym Oddziale w Święta i prosi o kontynuację.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.