Drukuj Powrót do artykułu

Caritas Diecezji Radomskiej apeluje do ludzi dobrej woli o pomoc

29 maja 2018 | 13:51 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Caritas Diecezji Radomskiej zwróciła się z prośbą o pomoc dla rodzin poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej jaka miała miejsce 26 maja w miejscowości Kaniosy w powiecie lipskim na Mazowszu. Doszło tam do uszkodzenia budynków w pięciu gospodarstwach. Jedno z nich zostało całkowicie zniszczone.

Nawałnica nie trwała długo, jednak jej skutki są bardzo poważne. Trąba powietrzna, która w sobotnie popołudnie przeszła przez gminę Rzeczniów zmiotła z powierzchni ziemi jedno gospodarstwo. Zniszczeniu uległy wszystkie budynki gospodarcze, dach na budynku mieszkalnym oraz całe piętro, a także elewacja i ogrodzenie gospodarstwa. Dodatkowo nawałnica uszkodziła autobus PKS, którego kierowcą jest właściciel gospodarstwa. W domu mieszkała wielopokoleniowa rodzina: dwoje seniorów, rodzice i dzieci. W tej chwili mieszkają u bliskich, są również pod opieką lekarzy i pracowników socjalnych. Najpotrzebniejsza jest pomoc materialna na zakup materiałów budowlanych.

Wojewoda Mazowiecki poprzez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w kontakcie z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zwoleniu i Lipsku. Zwrócił się o bieżące przekazywanie informacji o stratach.

Mieszkańcy, których domy zostały zniszczone będą mogli uzyskać pomoc na najpilniejsze potrzeby – do 6 tys. zł. Po oszacowaniu szkód Wojewoda może wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o uruchomienie środków z rezerwy celowej na wsparcie w odbudowie domu.

Środki finansowe można wpłacać na konto nr 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757, Caritas Diecezji Radomskiej, ul. Kościelna 5 26-604 Radom z dopiskiem KANIOSY.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.