Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej prowadzi akcję badań diagnostycznych
03 grudnia 2008 | 10:56 | wm Ⓒ Ⓟ
Prawie 1500 osób skorzystało z profilaktycznych badań osteoporozy i osteopenii na przełomie października i listopada zainicjowanych przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Od początku grudnia prowadzona będzie kolejna tura badań. Koordynacją zajmuje się Biuro Caritas w Gorzowie Wielkopolskim.
Zapisy osób chętnych do skorzystania z badań prowadzą Parafialne Zespoły Caritas. Do tej pory akcję przeprowadzono w 12 parafiach. Korzystają z nich przede wszystkim osoby, które mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów z powodu złego stanu zdrowia, a także z przyczyn finansowych uniemożliwiających dotarcie do lekarza.
Bezpłatne badania pomagają wykrywać wczesne stadium schorzenia wśród osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Nierozpoznana i nieleczona osteopenia prowadzi do rozwoju osteoporozy, choroby objawiającej się zrzeszotnieniem kości, ich osłabieniem i podatnością na złamania.
Badanie zorganizowane przez Caritas trwa ok. 4 minut, wykonywane jest przez lekarza i technika, przy pomocy aparatu rentgenowskiego pozwalającego ocenić stan całego kośćca. Lekarz omawia wynik, ustala strategię leczenia i wydaje recepty na kolejne trzy miesiące.
Takie inicjatywy podejmowane przez Caritas pomagają nie tylko lepiej dbać o stan zdrowia mieszkańców diecezji, ale także wzmacniają więzi społeczne wśród parafian i sprzyjają ich integracji – powiedział KAI ks. Andrzej Kołodziejczyk, zastępca dyrektora Caritas diecezji zielonogórsko–gorzowskiej.
Do prowadzonej akcji badań profilaktycznych włączyli się pracownicy PZC, wolontariusze i mieszkańcy poszczególnych parafii. Akcja obejmuje swym zasięgiem północną część diecezji, czyli miejscowości wokół Gorzowa Wielkopolskiego. Kolejnym etapem badań objęta będzie Zielona Góra i teren południowy diecezji zielonogórsko–gorzowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.