Caritas Europa wskazuje niedociągnięcia w przyjmowaniu Ukraińców
07 czerwca 2023 | 14:35 | tom (KAI) | Bruksela Ⓒ Ⓟ
Według Caritas, większość ukraińskich uchodźców wojennych w Europie ma trudności ze znalezieniem niedrogiego zakwaterowania lub dostępu do edukacji, pracy lub opieki zdrowotnej. „Mimo że unijna dyrektywa w sprawie tymczasowej ochrony powinna zapewnić im takie uprawnienia, nadal istnieją znaczne przeszkody”, stwierdziła Caritas Europa w Brukseli.
Organizacja swoje wnioski opiera na własnej ankiecie przeprowadzonej w 19 krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii. „Wyniki są sygnałem alarmowym dla polityki”, napisała na Twitterze organizacja.
Caritas Europa stwierdziła, że jednym z głównych problemów jest zamiana zakwaterowania u rodzin goszczących, na własne mieszkanie. Powodem tego jest brak mieszkań w całej Europie. Wiele przesiedlonych osób nie ma również wystarczających środków finansowych i ma zbyt mały dostęp do wsparcia ze strony państwa. Osobom niepełnosprawnym szczególnie trudno jest uzyskać pomoc, do której są uprawnione. W systemach opieki zdrowotnej niektórych krajów, Ukraińcy mogą liczyć jedynie na pomoc w nagłych wypadkach.
Caritas Europa ostrzega również przed zakłóceniami w edukacji szkolnej. Brak placówek opieki nad dziećmi uniemożliwia kobietom pracę. Pomimo legalnego dostępu do rynku pracy, wielu ukraińskich uchodźców musiało zaakceptować pracę poniżej swoich kwalifikacji, z odpowiednio niskim wynagrodzeniem.
Organizacja wyraziła zaniepokojenie ograniczonym finansowaniem, męczącym wsparciem i słabnącą wolą polityczną wspierania wszystkich uchodźców w Unii Europejskiej. Jednocześnie wezwała rządy do wykorzystania istniejących pozytywnych przykładów. „Państwa powinny opierać się na solidarności okazanej Ukraińcom i przyjąć istniejące dobre praktyki, aby zapewnić godne przyjęcie i ochronę wszystkim uchodźcom” – powiedziała Maria Nyman, sekretarz generalna Caritas Europa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.