Caritas i eko-pomoc dla misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej
03 sierpnia 2016 | 19:22 | rk Ⓒ Ⓟ
Diecezjalna Caritas w Bielsku-Białej podsumowała projekt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego na cele misyjne. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem i przyniosło pokaźny dochód, który pomoże finansowo wesprzeć charytatywne dzieła w Ameryce Południowej, prowadzone przez misjonarzy pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej. Projekt jest także wyrazem wdzięczności za beatyfikację urodzonego w Łodygowicach na Żywiecczyźnie o. Michała Tomaszka.
Podczas środowego spotkania w bielskiej kurii, z udziałem biskupa ordynariusza Romana Pindla, misjonarzy, młodych mieszkańców Peru oraz przedstawiciela firmy przeprowadzającej zbiórkę, dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks. Robert Kasprowski podsumował wyniki zbiórki, jaka trwała od marca do czerwca br. w niemal wszystkich parafiach diecezji bielsko-żywieckiej.
„Zebrano prawie 62 tony materiałów, co dało kwotę ponad 12 tys. zł., czyli ok. 3 tys. dolarów. Te pieniądze chcemy przeznaczyć dla pracy misyjnej naszych misjonarzy” – zapowiedział kapłan. Podkreślił, że akcja zbierania surowców wtórnych miała także wymiar edukacyjny i była swoistą odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka zawarte w encyklice „Laudato si”.
Środki finansowe z akcji wspomogą dzieła charytatywne prowadzone przez misjonarzy wywodzący się z Podbeskidzia: ks. Roberta Szczotkę (pracującego w Champa, diecezja San Bernando w Chile), Gabrielę Filonowicz (Iquitos, Peru), Agatę Kamińską (San Ramon, Boliwia), Zofię Kusy (Brazylia).
Z projektem związany był także pracujący do niedawna w Champa ks. Sławomir Zadora, który po 6 latach pracy w Chile powrócił do Polski. „Zapamiętam olbrzymią serdeczność tamtejszych mieszkańców i ogromne ich potrzeby duchowe” – dodał.
Obecna na spotkaniu misjonarka świecka Gabriela Filonowicz prowadząca jadłodajnię dla ubogich dzieci w Iquitos w Peru przyprowadziła na spotkanie w bielsko-żywieckiej kurii siedmioosobową grupę młodzieży z trzech peruwiańskich parafii. Młodzi uczestniczyli w ŚDM w Krakowie.
„Jestem przekonana, że żaden krok tam na misjach nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie modlitewne. Niebagatelne jest także wsparcie darczyńców, głównie z diecezji, Dzieła Pomocy Ad Gentes i znajomych nauczycieli z Hiszpanii” – dodaje misjonarka z 13-letnim stażem, wyrażając wdzięczność biskupowi za pomoc.
Biskup Pindel życzył młodzieży samych dobrych wrażeń po pobycie w Polsce i wyraził nadzieję, że spotkanie z papieżem podczas ŚDM będzie przynosiło w życiu młodych Peruwiańczyków dobry owoc. Ordynariusz otrzymał od gości kolorową, ręcznie wykonaną peruwiańską stułę.
Stroną logistyczną projektu zbiórki eko-śmieci zajmowała się Caritas diecezjalna, a zbiórkę w parafiach przeprowadziła firma „Eko-wtór” z Bystrej Krakowskiej, która odbierała, pakowała i przetwarzała elektrośmieci. Jej szef Kazimierz Jakubiec otrzymał dziś z rąk biskupa Pindla specjalny dyplom z podziękowaniami, wyrażającego uznanie za zaangażowanie przedsiębiorcy.
Zużyty sprzęt elektroniczny i AGD wierni przynosili na wyznaczone przez miejsca w konkretnych parafiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.