Drukuj Powrót do artykułu

Caritas, kultura, młodzież – 377. zebranie plenarne Episkopatu

13.10.2017 , Warszawa / tk / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. Tomasz Koryszko / KUL

Pomoc niesiona przez Caritas Polska w kraju i na świecie, ochrona dziedzictwa kulturowego i wyzwania współczesnej młodzieży – to główne tematy 377. zebrania plenarnego Episkopatu. Dwudniowe obrady odbywają się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z racji 100. rocznicy działalności tej uczelni.

“Chcemy odwoływać się do początków tego uniwersytetu, który był jedyną uczelnią katolicką w całym bloku państw komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej” – podkreślił w rozmowie z KAI bp Artur Miziński. Sekretarz generalny KEP zaznaczył, że obradom towarzyszą jubileuszowe wydarzenia o charakterze modlitewnym i kulturalnym.

Gościem obrad w piątek była prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która przybliżyła zasady wchodzących 1 stycznia 2018 r. zmian ustawowych dotyczących tzw. e-składek.

Prezes ZUS na zebraniu plenarnym KEP o nowym systemie e-składka

Kwestia przyszłości zagrożonego Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie także znalazła się wśród tematów piątkowych obrad Episkopatu w Lublinie.

Episkopat o przyszłości Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie

Jednym z tematów zebrania jest działalność Caritas Polska. Bp Miziński przypomniał, że organizacja ta wciąż prowadzi szereg akcji i inicjatyw zarówno na rzecz pomocy w kraju jak i w świecie. O bieżącej aktywności Caritas Polska poinformował biskupów jej nowy dyrektor ks. Marcin Iżycki.

Dyrektor Caritas Polska: kontynuacja dawnych projektów i wiele nowych

Bp Michał Janocha omówił sprawy związane z kulturą i ochroną dziedzictwa kulturowego. W tym zakresie potrzebna jest jeszcze ściślejsza współpraca z organizacjami pozakościelnymi – ocenia sekretarz generalny KEP.

Episkopat powołuje Stowarzyszenie Muzeów i Skarbców Kościelnych

Bp Ryszard Kasyna przestawił na obradach KEP kwestię powstania dokumentu o ochronie danych osobowych, które gromadzi i przetwarza Kościół.

Bp Kasyna: zostanie powołany kościelny inspektor ochrony danych osobowych

Podczas zebrania KEP dokonano wyborów.

Wybory 377. Zebrania Plenarnego KEP

377. zebranie plenarne KEP jest okazją dla studentów i pracowników uczelni do spotkania się z hierarchami Kościoła.

Studenci uczelni o zebraniu Episkopatu

Metropolita lubelski a zarazem Wielki Kanclerz KUL na wstępie obrad 377. zebrania plenarnego KEP, wyraził radość, że po raz pierwszy Episkopat Polski obraduje w Lublinie.

Abp Budzik: KUL-owi błogosławią z nieba kard. Wyszyński i Jan Paweł II

Uczestnicy spotkania omówili też sprawy dotyczące Polonii, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Gościem spotkania był ks. Mirosław Król, nowo wybrany kanclerz seminarium w Orchard Lake.

O duszpasterstwie młodzieży będzie mówił bp Marek Solarczyk. Biskupi zapoznają się ze stanem przygotowań do kolejnego Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się za półtora roku w Panamie oraz do poprzedzającego to wydarzenie synodu biskupów na temat młodzieży.

Czytaj także: Główne tematy najbliższego zebrania KEP

Biskupi dyskutować będą również na temat ankiety dotyczącej sytuacji młodego pokolenia, jej stanu duchowego. Ankieta obejmuje bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych z młodzieżą, bo chodzi o to, by obraz jej życia był jak najpełniejszy.

Fot. BP KEP

Lubelskim obradom towarzyszą wydarzenia modlitewne i kulturalne związane z jubileuszem 100-lecia KUL. Będą one miały miejsce na Zamku lubelskim oraz nowym sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej.

Biskupi odwiedzili Zamek Lubelski i uczestniczyli w koncercie

Na KUL-u przedpremierowa wystawa „Mistrzowie malarstwa i rzeźby polskiej”

W sobotę, 14 października o godz. 8.00 nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio przewodniczył mszy św. w kościele akademickim KUL, z udziałem Episkopatu i senatu uczelni. Homilie wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Prymas Polski podczas mszy św. na KUL: miarą człowieka jest serce

O godz. 15.00 biskupi uczestniczyć tam będą w modlitwie do Bożego Miłosierdzia.

Natomiast w niedzielę, 15 października o godz. 8.30 w archikatedrze lubelskiej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczyć będzie Mszy św. na inaugurację roku akademickiego KUL. Przewodniczący KEP wygłosi też homilię.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego KUL rozpocznie się o godz. 11.00 w Auli im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Biskupi przyjęli nową instrukcję o muzyce kościelnej

Bp Stefanek o nowej formie modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najbliższy rok będzie rokiem św. Stanisława Kostki

Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu odbędą się w Gnieźnie

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 października 2017 14:18

Rycerze Kolumba na rzecz ratowania życia noworodków

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.