Caritas Polska apeluje o pomoc w Strefie Gazy
06 listopada 2023 | 15:52 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Caritas Polska pomaga wszystkim potrzebującym, nie opowiadając się po żadnej stronie konfliktu. Apeluje o natychmiastowe zaprzestanie wszystkich działań zbrojnych w Strefie Gazy. Wzywa też, wraz z Caritas Internationalis do otwarcia korytarzy humanitarnych, dizęki którym możliwa będzie dalsza pomoc potrzebującym. – Mówili o tym uczestnicy briefingu prasowego, który odbył się w siedzibie Caritas Polska w Warszawie. Poinformowali też, że w ramach pomocy interwencyjnej Caritas Polska przekazała 100 tys. zł na pomoc w Strefie Gazy realizowaną przez Caritas Jerusalem.
Oświadczenie w imieniu dyrektora Caritas Polska, ks. dr Marcina Iżyckiego wygłosił jego zastępca, Ireneusz Krause. – Strefa Gazy potrzebuje natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań zbrojnych. Potrzeba też trwałego i sprawiedliwego pokoju. Caritas Polska i Caritas Internationalis wzywa także do otwarcia korytarzy humanitarnych, które zapewnią kontynuowanie pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy – powiedział.
Poinformował też, że w związku z zaistniałą sytuacją Caritas Polska uruchomiła interwencyjne przekazanie 100 tys. zł dla partnera lokalnego, implementującego działania humianitarne w Strefie Gazy – Caritas Jerusalem. Jest to partner, z którym Caritas Polska współpracuje od wielu lat.
Ireneusz Krause zwrócił uwagę, że obecnie sytuacja w Strefie Gazy jest niezwykle trudna. Brakuje wszystkich podstawowych dóbr – jedzenia, wody, prądu, który jest kluczowy dla funkcjonowania ośrodków zdrowia. Panuje chaos, napięcie i stres. Poinformował też, że w ubiegłym tygodniu w bombardowaniach zginęła jedna z pracownic Caritas Jerusalem wraz z rodziną. – Łączymy się w modlitwie i bólu z wszystkimi krewnymi tej rodziny – zapewnił.
O tym, jak pomagać w miejscach trudno dostępnych opowiedziała Sylwia Hazboun, ekspertka w dziedzinie pomocy na Bliskim Wschodzie. Poinformowała, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy przekazana zostanie pomoc mieszkańcom Strefy Gazy, którzy zostali wewnętrznie przesiedleni i korzystają z tymczasowego schroniska zorganizowanego przy parafii rzymskokatolickiej oraz przy parafii prawosławnej. Będzie to wsparcie medyczne, żywnościowe, dystrybucja koszyków żywnościowych oraz pomoc gotówkowa dla tych rodzin. Dodała, że pracownicy Caritas Jerusalem otrzymają tez wsparcie psychologiczne.
Wyjaśniła, że potrzebne dobra da się zakupić na miejscu, w Strefie Gazy. Wiadomo jednak, że wkrótce zasoby się skończą i trzeba będzie korzystać z pomocy z zewnątrz. Stąd m.in. potrzeba utworzenia korytarzy humanitarnych.
Dominika Chylewska, kierowniczka Działu Komunikacji Caritas Polska odniosła się do pojawiających się pytań o to, czy Caritas Polska opowiada się za którąś ze stron konfliktu. Przypomniała międzynarodowe zasady pomocy humanitarnej: bezstronność, niezależność, neutralność, humanitaryzm. – Pomoc humanitarna zawsze musi być na pierwszym miejscu. My odpowiadamy na skutki kryzysu, który się dzieje a nie na jego przyczyny. W związku z tym będziemy nieść pomoc potrzebującym niezależnie od narodowości, religii i od tego, po której stronie dana osoba się znajduje. Jeżeli jest to osoba potrzebująca, to taką pomoc otrzyma – powiedziała.
Podkreśliła też, że oferowana pomoc to kropla w morzu potrzeb. Podziękowała tym, którzy już pomagają, i to często od lat, m.in. poprzez program Rodzina Rodzinie. Prosiła też, by w tę pomoc włączały się kolejne osoby.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.