Caritas Polska już pomaga i będzie pomagać uchodźcom z Ukrainy
26 lutego 2022 | 05:00 | tk, mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi aktywnie włączą się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, przybywającym do Polski – powiedział ks. dr Marcin Iżycki. Dyrektor największej polskiej organizacji charytatywnej podsumował dzisiejsze spotkanie dyrektorów Caritas ze wszystkich polskich diecezji oraz przełożonych konsult zakonów męskich i żeńskich.
Ks. Iżycki zaznaczył, że na uchodźców czeka już kilkadziesiąt ośrodków Caritas na terenie Polski, będzie im też świadczona pomoc materialna, medyczna i psychologiczna.
Podczas spotkania omawiano zwłaszcza sytuację na wschodzie kraju, a więc pomoc, jaka już udzielana jest przybyszom przez Caritas w diecezjach: zamojsko-lubaczowskiej, lubelskiej, siedleckiej i przemyskiej.
Na wsparcie mogą liczyć m.in. Ukraińcy przyjeżdżający pociągami i samochodami do Przemyśla. We współpracy z wojewodą i lokalnymi samorządami tamtejsza Caritas przygotowała tysiąc miejsc. Zlokalizowane są w ośrodkach rekolekcyjnych na terenie diecezji oraz w halach sportowych w kilku gminach województwa podkarpackiego. Pomoc – choć w mniejszej skali – organizuje także społeczność greckokatolicka w Przemyślu wspólnie z tutejszym oddziałem Związku Ukraińców w Polsce.
Po inwazji rosyjskiej w ciągu dwóch ostatnich dni – jak informuje ks. Iżycki – najwięcej uchodźców przybyło na teren archidiecezji przemyskiej, poprzez przejście graniczne w Medyce oraz pociągami ze Lwowa lub Kijowa do Przemyśla. Tam udzielana jest im pomoc doraźna, żywieniowa lub medyczna i kierowani są na razie do ośrodków Caritas w tej czy innych przygranicznych diecezjach.
Osoby, które do tej pory przybyły do Przemyśla, zjadły tutaj ciepły posiłek i pojechały dalej, ponieważ mają jakiś punkt zaczepienia w Polsce, głównie u rodzin, które przebywają w naszym kraju. Do tej chwili z pomocy w przemyskiej Caritas skorzystało około 2 tysięcy osób.
Ponadto Caritas archidiecezji przemyskiej zaapelowała o zbiórki darów rzeczowych dla przybyszów. Chodzi o koce, śpiwory, kołdry, materace, środki medyczne i higieniczne, artykuły dla dzieci i niemowląt, środki spożywcze o długim terminie przydatności.
Podobne akcje organizuje już wiele innych diecezji, m.in. archidiecezja lubelska, a przeprowadzane są przez parafie, wspólnoty, osiedla czy szkoły. Dokładne informacje dotyczące miejsca zbiórek wraz z listą potrzebnych artykułów zamieszone są na stronach Caritas poszczególnych diecezji.
Ks. Iżycki zapewnił, że Caritas Polska będzie świadczyć zarówno pomoc doraźną jak i długofalową. A chodzi tu o znalezienie poprzez Caritas Diecezjalne oraz także strukturę parafialna, miejsc pobytu czy pracy dla przybyłych, w dłuższym okresie.
Dyrektor Caritas Polska wyjaśnił, że niezbędna w tym zakresie jest przede wszystkim pomoc ze strony państwa jak i samorządów, które dysponują odpowiednią infrastrukturą i środkami, a rola Caritas jest rolą pomocniczą. Dodał, że nie jest dziś w stanie podać konkretnych liczb, np. ilu uchodźcom pomoże Caritas, gdyż wszystko zależy od rozwoju sytuacji.
Duchowny podkreślił, że Caritas Polska jest w stałym kontakcie z rzymsko-katolicką Caritas Ukraina oraz Caritas Spes Kościoła greckokatolickiego w Ukrainie. Już przekazała im ok. 100 tys. zł. na najbardziej bieżące i pilne potrzeby. Jednocześnie Caritas Polska jako członek międzynarodowych struktur pomocowych Kościoła: Caritas Internationalis i Caritas Europa, inspirować będzie szybką pomoc tych struktur dla Ukrainy.
“Wiadomo, że liczba osób uciekających przed wojną w Ukrainie będzie wzrastać i na taką sytuację w tej chwili się przygotowujemy” – powiedziała KAI Dominika Chylewska z działu komunikacji Caritas Polska. Dodała, że osoby obecnie przybywające do Polski mają w naszym kraju konkretne kontakty – rodzinę lub znajomych – i wymagają jedynie chwilowego wsparcia w podróży. Natomiast już niebawem mogą docierać do nas uciekinierzy, którzy nie mają tu nikogo i będą wymagali zdecydowanie większej opieki.
Jednocześnie Chylewska wyraziła nadzieję, że Polacy okażą ofiarność podczas zaplanowanych na najbliższą niedzielę oraz Środę Popielcową (2 marca) zbiórek na rzecz pomocy Ukrainie.
Przypomnijmy, że Caritas Polska zdecydowała o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy. Środki zostaną przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na najpilniejsze potrzeby, jakie pojawią się w sytuacji kryzysowej.
Chodzi m.in. o zaopatrzenie potrzebujących w żywność, środki higieniczne, ale także zapewnienie konkretnej pomocy materialnej: zakup koców, śpiworów, materaców czy kuchni polowych. Potrzebna jest także pomoc psychologiczna.
“Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. Podkreśla, że organizacja monitoruje rozwój wypadków i będzie określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi.
“Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana” – zaznacza ks. Iżycki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.