Caritas pomaga byłym więźniom
29 października 2017 | 09:47 | Kielce / dziar / mz | Kielce Ⓒ Ⓟ
36 beneficjentów – byłych więźniów, opuszczających zakłady karne skorzystało już z różnych form wsparcia, zaproponowanych przez Caritas kielecką, od materialnego po doradztwo zawodowe. Program potrwa do końca 2017 r.
Caritas Diecezji Kieleckiej do projektu pt.: „Pomoc postpenitencjarna osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych, oraz członkom ich rodzin”, przystąpiła w marcu 2017 rok. Główny cel działań w ramach projektu to pomoc dla osób opuszczających zakłady karne, wsparcie dla ich rodzin oraz reintegracja społeczna byłych więźniów.
Ważna jest klauzura czasowa – możliwość udzielania pomocy w okresie do 3 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego po odbyciu kary, a w przypadku rodziny – do 3 miesięcy od pozbawienia wolności członka rodziny.
Pomoc jest realizowana w dwóch blokach: rzeczowym (materialnym) oraz socjalnym – głównie chodzi o aktywizację byłych więźniów.
Czytaj także: Rusza ogólnopolski grantowy projekt edukacyjny „Tradycyjny Sad”
W zakresie pomocy materialnej można uzyskać np. schronienie czasowe, zakwaterowanie, dopłaty do zobowiązań czynszowych i za media, kosztów badań specjalistycznych. Część beneficjentów nie posiadających wsparcia w rodzinie korzysta z pomocy rzeczowej w postaci np. bonów żywnościowych, bonów na odzież, obuwie, leki. Dodatkowy obszar pomocy dotyczy aktywizacji zawodowej oraz podniesienia kwalifikacji i kompetencji zawodowych w postaci szkoleń, kursów. Można uzyskać także pomoc psychologiczną. Chodzi m.in. o terapię sprawców przemocy, terapię uzależnień umożliwiającą powrót do prawidłowego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie.
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Caritas na realizację pozyskała 80 tys. zł.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.