Caritas Rzeszów: Pierwsze dni wsparcia dla Ukraińców
03 marca 2022 | 01:17 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Rzeszowska Caritas od początku wybuchu wojny na wschodzie niesie pomoc poszkodowanym. Wsparciem objęci są także imigranci przybywający do Polski, zarówno narodowości ukraińskiej, jak i innych nacji. O szczegółach udzielanej pomocy pisze ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Każdy dzień wojennej agresji Rosji na Ukrainę przynosi tragedię śmierci i cierpienia niewinnych ludzi, ale również potężną falę pomocy dla poszkodowanych. Rzeszowska Caritas włącza się w tę pomoc, odpowiadając na najpilniejsze potrzeby Ukraińców. Wiedząc, że na przejściu granicznym w Medyce uciekający przed wojną i zagrożeniem życia oczekują nawet po kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, pracownicy Caritas przygotowują i dostarczają codziennie ponad 1000 bułek i kanapek, aby zaspokoić głód tych ludzi. We współpracy z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Caritas przekazuje również pomoc żywnościową uchodźcom zatrzymującym się przejściowo w Rzeszowie.
Ponadto pomoc rzeczowa nabiera coraz większych rozmiarów. Przygotowując się do wysłania dużych konwojów z pomocą dla Ukraińców za wschodnią granicą, pracownicy i podopieczni placówek rzeszowskiej Caritas wysyłają pierwsze transporty żywności, środków higienicznych, opatrunków, bandaży itp. Zostały również zakupione i przekazane także inne środki medyczne, na zapotrzebowanie których zwracają uwagę służby graniczne. W tę formę pomocy rzeczowej włączają się także Szkolne Koła Caritas.
Każdego dnia rzeszowska Caritas służy również informacją dotyczącą zasad rejestracji w tzw. punktach recepcyjnych oraz lokacji we wskazanych przez władze państwowe placówkach. W sytuacjach kryzysowych, Caritas służy również własnymi ośrodkami, zapewniając uchodźcom dach nad głową i niezbędne zaopatrzenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.