CBOS: zakaz handlu w każdą niedzielę popiera ponad połowa Polaków
24 listopada 2017 | 08:41 | Warszawa / CBOS, lk / mz Ⓒ Ⓟ
Zakaz handlu w każdą niedzielę, nieobejmujący m.in. niedziel przedświątecznych, popiera 58% badanych, a sprzeciw wobec tego wyraża 37% Polaków – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Jednocześnie zakupy w niedzielę robi ponad połowa Polaków (52%), w tym jedna piąta (21%) często, a jedna trzecia (31%) czasami.
Od jakiegoś czasu trwają prace nad ograniczeniem handlu w niedzielę. W zeszłym roku złożony został w Sejmie – przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi m.in. „Solidarność” – obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej handlu w niedzielę, ale z pewnymi odstępstwami.
Otwarte mogłyby być sklepy, w których klientów obsługuje właściciel, a także m.in. takie punkty handlowe, jak: stacje benzynowe, apteki, sklepy w szpitalach, kawiarnie, kwiaciarnie. Zakaz nie obejmowałby również niedziel przedświątecznych.
Sejmowa Komisja ds. Polityki Społecznej i Rodziny wprowadziła do projektu liczne poprawki, nie tylko zwiększając liczbę miejsc, w których można by tego dnia prowadzić sprzedaż, ale także, przede wszystkim, dzieląc niedziele na handlowe i wolne.
W nowym ujęciu zakaz handlu obowiązywałby mniej więcej w co drugą niedzielę miesiąca – w drugą i czwartą sklepy działałyby normalnie. Zmiany te spotkały się z krytyką autorów pierwotnego projektu. Ponadto w dyskusji nad ograniczeniem handlu w niedzielę pojawił się pomysł skrócenia godzin otwarcia sklepów zamiast ich całkowitego zamykania.
Z sondażu CBOS wynika, że w niedzielę robi zakupy ponad połowa Polaków (52%), w tym jedna piąta (21%) często, a jedna trzecia (31%) czasami. W stosunku do pomiaru z września ub. roku minimalnie zwiększyła się grupa osób deklarujących częste zakupy w niedzielę (wzrost o 4 punkty procentowe), natomiast ubyło tych, które nigdy ich nie robią tego dnia (spadek z 21% do 16%).
Czytaj także: Wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele
Zakaz handlu w każdą niedzielę – nieobejmujący niedziel przedświątecznych, określonych typów sklepów i punktów, w których obsługuje właściciel – popiera 58% badanych (od ub. roku spadek o 3 punkty procentowe), natomiast sprzeciw wobec tego wyraża 37% (wzrost o 5 punktów). Jego mniej restrykcyjny wariant, który zakłada zakaz handlu w co drugą niedzielę (w drugą i czwartą sklepy byłyby otwarte), spotyka się z mniejszą aprobatą. Jednak również on ma więcej zwolenników (51%) niż przeciwników (43%).
Do pracy w niedzielę zdarza się chodzić niemal połowie pracujących (48%, czyli jednej czwartej ogółu badanych) – jednej piątej (21%) często, jednej szóstej (16%) czasami, a jednej dziewiątej (11%) rzadko.
W niedzielę najrzadziej robią zakupy badani, którym nie zdarza się tego dnia chodzić do pracy (choć, ogólnie rzecz biorąc, są aktywni zawodowo), natomiast najczęściej – ci, którzy zadeklarowali, że czasami pracują w niedzielę.
Zakupy w niedzielę względnie często robią młodsi respondenci (poniżej 45. roku życia), mieszkańcy największych miast, osoby z wyższym wykształceniem, kadra kierownicza i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy, prywatni przedsiębiorcy, badani z gospodarstw domowych o najwyższych i najniższych dochodach per capita, respondenci nieuczestniczący w praktykach religijnych lub biorący w nich udział sporadycznie.
Z kolei rzadziej niż inni odwiedzają sklepy tego dnia starsi ankietowani (mający co najmniej 55 lat), najsłabiej wykształceni, znajdujący się w złej sytuacji materialnej oraz zaangażowani w praktyki religijne, zwłaszcza zaś praktykujący kilka razy w tygodniu.
Do pracy w niedzielę najczęściej chodzą przede wszystkim badani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, pracownicy usług, technicy i średni personel, rolnicy oraz ankietowani o najniższych dochodach.
Według najnowszych propozycji PiS, które będą jeszcze dyskutowane w Sejmie, od 1 marca 2018 roku obowiązywałyby dwie handlowe niedziele w miesiącu, od 2019 jedna, a od 2020 – handel byłby dozwolony w siedem niedziel w ciągu roku.
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 2-12 listopada na liczącej 1016 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.