Cenne zabytki sztuki sakralnej na nowej wystawie w żywieckim Muzeum
04 stycznia 2013 | 19:28 | rk Ⓒ Ⓟ
Najcenniejsze zbiory pochodzące z żywieckich kościołów można zobaczyć na nowej, stałej wystawie sztuki sakralnej w Muzeum Miejskim w Żywcu. Wiele z dzieł zaprezentowano publicznie po raz pierwszy. Wśród gotyckiej kolekcji można zobaczyć drewniane rzeźby: Św. Anny Samotrzeciej z ok. 1380 roku z kościoła Świętego Krzyża w Żywcu, oraz dwa przykłady mniejszej rzeźby drewnianej z ok. 1510 roku. – św. Barbarę i św. Katarzynę z kapliczki św. Wita w Starym Żywcu.
Obok rzeźb na wystawie umieszczono przykłady gotyckiego, temperowego malarstwa tablicowego. Znalazł się tu takie obrazy jak „Opłakiwanie” z ok. 1450 roku z kościoła Świętego Krzyża w Żywcu oraz „Madonna z poziomką” z końca XV wieku.
Jak poinformował Tomasz Terteka z żywieckiego magistratu, epokę renesansu reprezentują na wystawie XVI-wieczne obrazy temperowe przedstawiające tzw. „Święte Rozmowy” z kościoła parafialnego w Łękawicy. Są też obrazy temperowe z drugiej połowy XVI wieku pochodzące z kościoła Świętego Krzyża. Na ekspozycji pokazane zostały także obrazy sakralne żywieckich malarzy cechowych z XIX wieku, przedstawiające wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa, sceny z Nowego Testamentu.
Dopełnieniem wystawy są przykłady rzeźby od XVIII do XIX wieku, pochodzące z żywieckich kościołów, sprzęt i szaty liturgiczne, barokowe relikwiarze z kościoła Przemienienia Pańskiego w Żywcu oraz wiele obiektów sakralnych jak dotąd nigdy nie prezentowanych.
Muzeum informuje także, że słynny obraz „Madonny z Poziomką” jest obecnie w konserwacji w Krakowie i wkrótce zostanie zaprezentowany na wystawie na I piętrze Starego Zamku w Żywcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.