Cerekwica: modlitwa w Roku Wiary o kanonizację bł. br. Grzegorza Bolesława Frąckowiaka SVD
05 maja 2013 | 15:24 | bt Ⓒ Ⓟ
W 70. rocznicę męczeńskiej śmierci werbisty bł. br. Grzegorza Bolesława Frąckowiaka – 5 maja sprawowano w jego rodzinnej parafii św. Jakuba Większego Apostoła w Cerekwicy k. Borku Wlkp. uroczystą Mszę św. w intencji jego rychłej kanonizacji. Bł. br. Grzegorza beatyfikował w 1999 r. Jan Paweł II w gronie 108 polskich męczenników poległych za wiarę w czasie II wojny światowej.
Eucharystia sprawowana w Cerekwicy była kolejną z Mszy św. celebrowanych w Roku Wiary na terenie archidiecezji poznańskiej w 21 kościołach stacyjnych związanych ze świadkami wiary − świętymi, błogosławionymi oraz sługami i służebnicami Bożymi żyjącymi kiedyś na jej terenie. Nabożeństwa te stanowią okazję do dziękczynienia za ich świadectwo wiary, do modlitwy w intencji ich beatyfikacji czy kanonizacji oraz do przybliżenia tych postaci, ich duchowości i dokonań.
– Dziękujemy Bogu za dar życia błogosławionego brata Grzegorza, za jego wiarę i złożone przez niego chrześcijańskie świadectwo, które pozostawił nam jako przykład do naśladowania – mówił przewodniczący Eucharystii ks. Wojciech Szymczak, proboszcz parafii w Cerekwicy.
Charakteryzując br. Grzegorza, proboszcz zaznaczył, że był to człowiek cichy i pokorny, wiódł skromne życie, poświęcił siebie Bogu i Polsce oraz ludziom pomagając im, a kilku nawet ratując od śmierci.
– Przez swoje życie stał się świadkiem wiary tu, na naszej ziemi i dziś możemy się cieszyć jego orędownictwem w niebie – podkreślił ks. Szymczak.
Br. Grzegorz Bolesław Frąckowiak urodził się 18 lipca 1911 r. w Łowęcicach k. Borku Wlkp. Chrzest otrzymał w parafialnym kościele pw. św. Jakuba Większego Apostoła w Cerekwicy. Do szkoły podstawowej chodził do Wojciechowa. Po szkole chętnie zaglądał do pobliskiego Bruczkowa, gdzie od 1927 r. znajdował się dom Misjonarzy Werbistów, u których później realizował swoje powołanie jako brat zakonny. Po rocznym postulacie odbytym w Górnej Grupie pod Grudziądzem w 1930 r. rozpoczyna nowicjat, a w dwa lata później składa pierwsze śluby zakonne i przyjmuje nowe imię: Grzegorz. Śluby wieczyste złożył 8 września 1938 r.
W czasie II wojny światowej Niemcy internowali zakonników w Górnej Grupie, a kiedy nakazali im opuścić klasztor, powrócił w swoje rodzinne strony. Tam potajemnie uczył dzieci katechezy i pracował w drukarni w Jarocinie jako introligator. W tym czasie zaczął też kolportować tajną gazetkę „Dla Ciebie, Polsko”. Jesienią 1942 r. gestapo natrafiło na ślad tej działalności i rozpoczęło aresztowania. Wówczas br. Grzegorz po rozmowie ze współbratem odbył spowiedź, przyjął Komunię św. i pozwolił się aresztować okupantowi, namawiając też innych aresztowanych, by to jego wskazali winnym za rozprowadzenie polskiej prasy. W ten sposób uratował przed więzieniem i śmiercią ojców rodzin.
Z więzienia w Jarocinie został razem z innymi przewieziony do Poznania do Fortu VII. Ostatnim etapem jego męczeńskiej drogi było Drezno. Tam otrzymał wyrok śmierci i został ścięty 5 maja 1943 r. Br. Grzegorza Bolesława Frąckowiaka beatyfikował Jan Paweł II w gronie 108 Męczenników czasów II wojny światowej w Warszawie 13 czerwca 1999 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.