Charytatywny Jarmark św. Jacka
12 sierpnia 2019 | 19:24 | ak, mp / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Podczas jarmarku – który odbędzie się od 15 do 18 sierpnia – będzie można odwiedzić stosika handlowe i wziąć udział w warsztatach i grach miejskich o tematyce związanej z patronem Jarmarku. Jarmarkowi towarzyszy nowenna do Świętego Jacka, a w dzień po jej zakończeniu odbędzie się uroczysta Msza Święta z poświęceniem kłosów. Fundusze zebrane podczas Jarmarku zostaną przeznaczone na realizację dziewiątej edycji programu dożywiania dzieci w szkołach, prowadzonego przez grupę Charytatywni Freta.
Jarmark św. Jacka odbywa się od kilkunastu lat na warszawskim Nowym Mieście. Patronem wydarzenia jest św. Jacek Odrowąż, który był wrażliwy na los biednych i potrzebujących. Dlatego też Jarmark św. Jacka ma charakter charytatywny, a całkowity dochód z tego przedsięwzięcia będzie przeznaczony na kontynuację programu dożywiania dzieci w szkołach, którym objętych jest około 240 uczniów w całej Polsce.
Stoiska handlowe
W dniach 15, 17 i 18 sierpnia plac przed kościołem oo. Dominikanów zajmą stoiska handlowe. Będzie można nabyć na nich rękodzieło, książki z antykwariatu oraz nowe książki o tematyce związanej z życiem chrześcijańskim. Na jednym ze stoisk odbędzie się, znana odwiedzającym Jarmark św. Jacka, fanteria, gdzie każdy los wygrywa. Ci, którym szczęście będzie sprzyjało mają szansę wygrać zaproszenia teatrów i restauracji, książki z autografami artystów i wiele innych.
W niedzielę 18 sierpnia na Jarmarku pojawi się specjalne stoisko z pierogami. Pomysł nawiązuje do legendy dominikańskiej, wedle której podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami. Warto również odwiedzić stoisko Fraterni, czyli świeckich Dominikanów, działających przy kościele św. Jacka. Tam będzie można dowiedzieć się więcej o ich działalności, zapisać się do udziału w grach miejskich odbywających się na terenie klasztoru oo. Dominikanów, a także zakupić dżemy pomarańczowe, które nawiązują do jednej z legend o św. Dominiku.
Nowenna do świętego Jacka
Jarmarkowi towarzyszy nowenna do Świętego Jacka, odprawiana w kościele św. Jacka od 8 do 16 sierpnia o godzinie 17:40. 17 sierpnia o godz. 18:00 w Uroczystość św. Jacka, patrona kościoła przy ul. Freta 10 i patrona Polskiej Prowincji Dominikanów, odbędzie się Msza Święta z poświęceniem kłosów.
Bogaty program warsztatów
Odwiedzający tegoroczny Jarmark św. Jacka będą mogli także wziąć udział w warsztatach o różnorodnej tematyce. W piątek 15 sierpnia będzie można poznać chińską sztukę parzenia herbaty. Wyjątkowo bogaty program przygotowano na 17 sierpnia. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia maskotek – misiów i własnoręcznie stworzyć zabawki. Z kolei starsze dzieci w wieku 7- 13 lat będą mogły poznać język serca i dowiedzieć się, jak porozumiewać się, szanując uczucia swoje i innych.
Osoby w każdym wieku będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz tworzenia różańców odbywających 17 sierpnia w godzinach 11:30-15:00 się w klasztorze oo. Dominikanów i Fundacji Sto Pociech (u. Freta 20/24a).
Odwiedzający Jarmark św. Jacka będą mogli wziąć również udział w dwóch grach miejskich o tematyce związanej z zakonem kaznodziejskim, życiem jego założyciela św. Dominika, a także postacią św. Jacka Odrowąża patrona Jarmarku. Pierwsza tura gier rozpocznie się 17 sierpnia o godzinie 10:00. Aby w nich uczestniczyć, należy się zgłosić do punktu informacyjnego mieszczącego się w strefie handlowej przy stoisku fraterni.
Szczegółowy program Jarmarku św. Jacka jest dostępny na stronie internetowej.
Głównym organizatorem Charytatywnego Jarmarku św. Jacka jest Grupa Charytatywni Freta, która działa przy klasztorze oo. Dominikanów w Warszawie od 2011 roku. Jej zadaniem jest pomaganie ubogim i potrzebującym dzieciom oraz ich rodzinom. Prowadzi program dożywiania w szkołach, którym objętych jest ok. 240 dzieci w całej Polsce oraz współpracuje z fundacjami, grupami i świetlicami działającymi przy klasztorach dominikańskich. Oprócz tego do potrzebujących rodzin trafia pomoc w postaci paczek świątecznych czy wyprawek szkolnych. Podopieczni grupy korzystają z programu korepetycji, stypendiów naukowych i sportowych, opieki medycznej i psychologicznej, warsztatów teatralnych, artystycznych i kulinarnych, ferii w mieście oraz wyjazdów wakacyjnych.
Więcej informacji na temat działania grupy Charytatywni Freta można znaleźć na stronie internetowej oraz profilu na Facebooku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.