Chciałbym być biskupem obecnym
03 grudnia 2018 | 20:45 | led | Kraków Ⓒ Ⓟ
Chciałbym być biskupem otwartym i obecnym. Otwartym zwłaszcza na rodzinę, ponieważ od wielu lat zajmuję się pedagogiką rodziny. Bardzo mi zależy, aby te rodziny były mocne Bogiem i sobą – mówił ks. prof. Janusz Mastalski, mianowany dziś przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. – Proszę wszystkich tych, których będę spotykać: podpowiadajcie mi, jakim mam być biskupem, co w szczególny sposób powinienem zmienić, co robić, czynić – powiedział.
– Chciałbym być biskupem otwartym i przede wszystkim obecnym. Otwartym zwłaszcza na rodzinę, ponieważ od wielu już lat zajmuję się pedagogiką rodziny. Bardzo mi zależy, aby te rodziny były mocne, mocne Bogiem i sobą – powiedział w poniedziałek po ogłoszeniu nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej ks. prof. Janusz Mastalski.
– Chcę, aby nie było dystansu, żeby każdy mógł podejść, zapytać, porozmawiać, a także wskazać jakieś konkretne kierunki, w których powinienem iść w homiliach oraz w takich zwykłych rozmowach i działaniach – podkreślił. – Dzisiaj z jednej strony jest we mnie radość, a z drugiej strony lęk, czy będę biskupem na miarę oczekiwań, takie jest dzisiaj moje pragnienie – wyznał biskup nominat.
Jak dodał, nominacja była dla niego zaskoczeniem, ponieważ od kilkunastu miesięcy jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. – Nie ukrywam, że jeśli będę musiał rozstać się z tą instytucją to będzie mi bardzo trudno, ponieważ to piękny czas młodości, gdyż ci młodzi ludzie, którzy przygotowują się do kapłaństwa, po prostu mnie odmłodzili – mówił.
Wyznał, że swoją nominację traktują jako wolę Bożą. – Tak patrzę na swoje życie, że Pan Bóg mnie różnymi sytuacjami i wyzwaniami przygotowywał do tego, aby podjąć się chyba najtrudniejszego obecnie zadania – podkreślił ks. prof. Mastalski.
Biskup nominat ks. prof. Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 maja 1989 roku rodzinnym mieście.
Przez pierwsze dwa lata posługiwał jako wikariusz w Gdowie, a w latach 1991-1994 w parafii św. Szczepana w Krakowie.
W 1998 roku uzyskał tytuł doktora na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w 2003 roku habilitację. W 2009 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
W latach 2008-2014 pełnił funkcję dziekana wydziału nauk społecznych UPJPII. Następnie objął stanowisko prorektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Od 2017 roku jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Nominację biskupią otrzymał w 54. roku życia i 29. roku kapłaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.