Drukuj Powrót do artykułu

Grill bez piwa? Franciszkanie zapraszają do Chęcin

29.08.2017 , Chęciny / dziar / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Świadectwa absolwentów leczenia odwykowego i rodzin alkoholików, grill bez piwa, wspólna modlitwa i konferencja – tak zapowiada się II Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe, które odbędzie się w sobotę 2 września w klasztorze ojców franciszkanów w Chęcinach. Znajduje się tam ośrodek terapii i leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych „San Damiano”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 Mszą św. w klasztorze w intencji środowiska i trzeźwości narodu, a po niej nastąpi konferencja. Wygłosi ją ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski, od lat zajmujący się badaniem postaw trzeźwościowych w diecezji kieleckiej.

„Wydarzenie jest zarazem elementem Narodowego Kongresu Trzeźwości” – zapowiada ks. Kamil Banasik, duszpasterz trzeźwości diecezji kieleckiej. Dodaje, że „w Polsce rocznie przez alkohol umiera 7-10 tys. osób, czyli jedno miasteczko naszych rodaków ginie”.

Czytaj także: Bp Tadeusz Bronakowski zaprasza na Narodowy Kongres Trzeźwości

Po konferencji przewidziano spotkanie i świadectwa absolwentów leczenia odwykowego. Swoje uwagi i doświadczenie przekażą także członkowie Wspólnoty Al-Anon, zrzeszającej rodziny alkoholików, zaplanowano również otwarty miting AA.

Z kolei grill i poczęstunek będą dowodem na to, że można dobrze się bawić i biesiadować – bez piwa i w ogóle bez alkoholu. Wśród atrakcji dnia jest także m.in. możliwość zwiedzania Zamku królewskiego w Chęcinach, który w ostatnim sezonie turystycznym odnotował rekordową liczbę turystów. Spotkanie zakończy Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Diecezjalne duszpasterstwo trzeźwości podjęło w ostatnim czasie szereg inicjatyw. Z sukcesem po raz drugi zrealizowano konkurs adresowany do uczniów – na film i piosenkę promującą trzeźwe życie. W 2017 r. w konkursie wojewódzkim pod hasłem „Wygraj trzeźwość” zostało nagrodzonych 26 uczestników, którzy przygotowali własne autorskie piosenki. Konkurs jest organizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach.

Wspólnie z Rycerstwem Niepokalanej organizowana jest także doroczna procesja różańcowa w intencji trzeźwości, ostatnio z kościoła św. Maksymiliana do bazyliki katedralnej. Duszpasterstwo ma stronę internetową na bieżąco aktualizowaną, gdzie można znaleźć informacje o spotkaniach, inicjatywach, konkursach, ale także podjąć modlitwę – w dowolnie wybranym terminie modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji trzeźwości.

Dwukrotnie w pierwsze piątki Wielkiego Postu odbyła się piesza nocna Droga Krzyżowa Duszpasterstwa Trzeźwości na Święty Krzyż. „To dobre rozpoczęcie czasu pokuty, modlitwy i nawrócenia. Pomimo trudu tej drogi, odbywanej w nocy, zimą, z podejściem pod górę, bierze w niej udział sporo osób, w 2017 – ponad 300. Są to grupy, wspólnoty i kluby abstynenckie z całej diecezji” – wyjaśnia ks. Banasik.

Ponadto członkowie diecezjalnego duszpasterstwa trzeźwości ewangelizowali i promowali trzeźwość podczas XXXVI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę.

W okresie jesiennym w Skorzeszycach odbędą się również rekolekcje dla uzależnionych i ich rodzin, wkrótce będą szczegółowe informacje na ten temat.

Wersja do druku

Przeczytaj także

29 sierpnia 2017 08:18

Ks. Grzywocz: Bóg może pomóc w odkryciu właściwej interpretacji snu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.