Chęciny: święto lotników – absolwentów elitarnej szkoły szybowcowej/zapowiedź
03 września 2011 | 14:01 | dziar Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 4 września pod Pomnikiem Lotników w Gościńcu k. Chęcin rozpoczną się uroczystości upamiętniające lotników – absolwentów przedwojennej elitarnej szkoły szybowcowej w Polichnie – jednej z ważniejszych szkół wojskowych w II RP.
Uroczystość rozpocznie o godz. 11. 30 Msza św. polowa, celebrowana przez księży z dekanatu chęcińskiego i franciszkanów z klasztoru w Chęcinach. Ołtarz polowy będzie ustawiony pod Pomnikiem Lotników.
Po Eucharystii – młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Polichnie, wystąpi z programem artystycznym, przypominającym historyczne wątki lotnictwa szybowcowego na ziemi chęcińskiej. Po przemówieniach gości z urzędu marszałkowskiego i starostwa – złożenie wieńców pod pomnikiem oraz parady orkiestr dętych a także pokazy lotnicze.
Obelisk, przy którym odbędzie się uroczystość, upamiętnia Szkołę Szybowcową LOPP Polichno – Pińczów im. gen. Leona Barbeckiego oraz jej absolwentów – lotników walczących na wielu frontach II wojny światowej, m.in. w bitwie o Anglię.
Inicjatorami szkoły w Polichnie byli w latach 30. XX wieku studenci Politechniki Warszawskiej, którzy podczas praktyk odkryli dobre warunki szybowcowe w okolicach Chęcin. Szkołę w porozumieniu ze środowiskiem szybowcowym z Pińczowa utworzono w 1932. Wzbudzała ogromne zainteresowanie w czasach prosperity polskiego lotnictwa. Kształcili się w niej Polacy i m.in. Węgrzy, Czesi, Rumuni, Finowie.
Szkoła posiadała lotnisko i hangary, które po wybuchu wojny zniszczyli Niemcy. Entuzjaści szkoły doprowadzili do jej ponownego uruchomieni w 1946 r. Działała tylko do 1959 r. – miejscowa ludność nie wyrażała zgody na odbudowę lotniska.
Obelisk pamiątkowy odsłonił w 1992 r. jeden z absolwentów szkoły – gen. Stanisław Skalski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.