Chełmno: 2 tys. niewidomych na ogólnopolskiej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
13 września 2013 | 18:05 | jm Ⓒ Ⓟ
„Wiara jest światłem” – to hasło, które towarzyszy niewidomym pielgrzymom, przybyłym dziś do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie. Blisko dwa tysiące osób z dysfunkcją wzroku bierze udział w modlitwach, konferencjach, a także w koncercie.
Organizatorem dwudniowego spotkania jest Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych. – Nasza pielgrzymka przypada w szczególnym czasie, w Roku Wiary ogłoszonym przez papieża Benedykta XVI. Liczny udział osób niewidomych, niedowidzących, opiekunów, duszpasterzy jest wyznaniem naszej wiary i miłości do Matki Bożej – Matki naszego Odkupiciela – powiedział ks. dr Andrzej Gałka.
Krajowy duszpasterz niewidomych podkreślił, że pielgrzymi odwiedzają regularnie co dwa lata różne sanktuaria maryjne na terenie Polski. – Z każdego miejsca coś dla siebie czerpiemy. Dlaczego ci ludzie tak chętnie przyjeżdżają? Chcą się razem modlić i doświadczyć, że we wspólnocie jest siła. Uczestnicy pielgrzymki na ogół nocują u różnych rodzin, więc jest to także cenne spotkanie, które owocuje dla obu stron – dodał ks. dr Andrzej Gałka.
Inspiracją dla hasła pielgrzymki stała się encyklika papieża Franciszka „Lumen fidei” („Światło wiary”). – Ci, którzy wierzą w Boga i pokładają w Nim ogromną ufność, wiedzą, że ich prowadzi. Sam bardzo wiele nauczyłem się od osób niewidomych. Będąc z nimi, mieszkając w jednym klasztorze, moja wiara dojrzewa. Niewidomi, przeżywając często problemy, z których nie zdajemy sobie sprawy, potrafią bardziej niż my zawierzyć Bogu – podkreślił krajowy duszpasterz niewidomych.
Do Chełmna przyjechał m.in. prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach mecenas Władysław Gołąb. Organizacja, którą kieruje od prawie czterdziestu lat, ma na celu otaczanie niewidomych i ociemniałych wszechstronną opieką w zaspokajaniu ich potrzeb edukacyjno-wychowawczych, rehabilitacyjnych, socjalnych i religijnych. – Każda pielgrzymka jest umocnieniem. Jest to wysiłek i trud, ale każdy uczestnik czuje, że tyle osób razem z nim się modli, wielbi Boga. Dla wielu Bóg jest kimś najważniejszym w życiu. Tym, do którego należy całym życiem podążać – dodał..
Mecenas utracił wzrok w 1964 roku. Dzisiaj ma 82 lata. Już jako osoba niewidoma ukończył studia, pracował jako prawnik i adwokat.
Duszpasterz osób niewidomych diecezji bydgoskiej ks. Piotr Buczkowski podkreśla, że regularne pielgrzymki są owocem ponad pięćdziesięcioletniej pracy Kościoła na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. – Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1957 roku do Częstochowy. Jaki jest cel naszych spotkań? Pięknie określił to legendarny krajowy duszpasterz niewidomych o. Bruno Pawłowicz. On uważał, że działalność tego duszpasterstwa powinna zmierzać do pogłębienia nie tylko wiedzy religijnej, ale wiary. Duszpasterstwo powinno chronić niewidomych przed poczuciem osamotnienia, pomagać w wypracowaniu właściwej postawy wobec siebie, życia i otoczenia, umiejętności przyjęcia tego krzyża, który jest związany z niepełnosprawnością wzroku – powiedział.
Jeszcze dzisiaj niewidomi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia, wezmą udział w Drodze Krzyżowej oraz Eucharystii, a także wysłuchają konferencji o sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Sobota upłynie również pod znakiem Eucharystii, modlitwy różańcowej, spotkania duszpasterzy niewidomych oraz koncertu w wykonaniu miejscowego chóru.
Chełmno należy do diecezji toruńskiej i położne jest na wzgórzach nadwiślańskich. Obraz Matki Bożej Bolesnej czczony jest w gotyckiej farze i nazywany jest również Matką Bożą Chełmińską lub Chełmińską Pietą. W połowie XVII wieku został przeniesiony z Bramy Grudziądzkiej do fary, a w połowie XVIII wieku był koronowany.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.