Drukuj Powrót do artykułu

Chłopice: abp Michalik na otwarciu szkoły im. Lecha Kaczyńskiego

04.09.2017 , pab, Chłopice, 04-09-2017 Ⓒ ℗

Prezydent Lech Kaczyński został patronem nowej szkoły podstawowej w Chłopicach koło Jarosławia. Uroczystość otwarcia odbyła się w niedzielę 3 września. Placówkę poświęcił emerytowany metropolita przemyski abp Józef Michalik. Wydarzenie połączone było z dożynkami powiatowo-gminnymi.

W wygłoszonym kazaniu abp Józef Michalik stwierdził, że Lech Kaczyński jest patronem, który „jednym będzie się podobał, a innym nie”. Przytoczył wydarzenie, kiedy Lech Kaczyński przyjechał w okolice Przemyśla jako prezydent i chciał się wyspowiadać przed Mszą św., która była w programie jego wizyty. – Miał odwagę wyznawać wiarę – zauważył arcybiskup. – Wiedział, że prezydent ma nie tylko urząd i zarobek, ale ma misję, ma dawać przykład – dodał.

Hierarcha podkreślił, że Kaczyński był człowiekiem ideowym i – mimo niechęci ze strony wielu osób – nigdy nie zarzucano mu nieuczciwości. Stwierdził, że był też człowiekiem odważnym, czego dowodem był wyjazd do Gruzji, gdy kraj ten został zaatakowany przez Rosję.

Kaznodzieja podkreślił, że i dzisiaj potrzeba odwagi, „byśmy nie pozwolili w naszej ojczyźnie siać chwastu, który sprzeciwia się Panu Bogu”. Wyjaśnił, że tym, kto sieje chwast w sumieniach i umysłach ludzi jest szatan. – Jemu zależy na tym, żeby człowiek nie zrealizował tego planu, który Bóg mu przeznaczył. Jest ktoś, komu zależy, żebyśmy się nie zbawili, żebyśmy nie uwierzyli w Boże miłosierdzie, żebyśmy za grzechy nie przepraszali – mówił abp Michalik.

Hierarcha przestrzegał, że próbując wybierać sobie tylko niektóre przykazania, ludzie chcą „poprawiać Pana Boga”.

– Siła moralna w oparciu o przykazania Boże jest siłą każdej rodziny i każdego narodu. Trzeba, żebyśmy odważnie i mądrze przekazywali naszym dzieciom te wartości, które są im najbardziej potrzebne jako fundament do życia i do nadziei zbawienia – powiedział emerytowany metropolita przemyski.

Zwracając się do rolników, abp Michalik wyznał, że na ich pracę patrzy „jako na kategorię ludzi, którzy w historii Polski ratowali godność, wolność i dostarczali nowych ludzi do miast”. – Byli sprawdzoną grupą ofiarnie i patriotycznie przywiązaną do ziemi. Nie dali się od niej oderwać – mówił.

Szkoła Podstawowa im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego mieści się w zupełnie nowym obiekcie, którego budowa kosztowała 7 mln zł. Wcześniej znajdowała się w budynku podworskim z lat 20. XX wieku. Patrona – za pomocą ankiet – wybrali mieszkańcy spośród czterech kandydatów. W otwarciu nowej szkoły wzięli udział parlamentarzyści oraz władze samorządowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.