Chmielnik – bp Jan Piotrowski wprowadził relikwie bł. Rodziny Ulmów
15 grudnia 2024 | 20:17 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ
Bp Jan Piotrowski wprowadził dzisiaj do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku relikwie bł. Rodziny Ulmów, przy licznej obecności parafian i wspólnot, m.in. Rycerzy Kolumba.
Na początku Mszy św. ks. Waldemar Krochmal, proboszcz parafii i dziekan dekanatu chmielnickiego, zwrócił uwagę na lokalną analogię z historią rodziny Ulmów. – W 2023 r. obchodziliśmy 80 rocznicę śmierci Marii Stradomskiej i jej syna Wacława, którzy ponieśli śmierć z rąk niemieckiego okupanta za pomoc Żydom i ukrywanie ich podczas niemieckiej okupacji – mówił.
W homilii bp Jan Piotrowski zaznaczył, że wprowadzenie relikwii męczenników z Markowej i ich obecność na stałe w kościele, to powód do radości oraz zaznaczył wyjątkowość tego wydarzenia.
– Nigdy dotąd w historii Kościoła nie było relikwii całej rodziny – rodziców i ich siedmiorga dzieci, bestialsko zamordowanych przez Niemców 22 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta – mówił. – Obecność świętych uczy prawdy, że święci nie przemijają i nieustannie wołają o świętość, jak mówił Jan Paweł II podczas koronacji św. Kingi – zaznaczył biskup, przypominając zarazem związki świętej z diecezją kielecką, szczególnie z Nowym Korczynem, od 9 lat diecezjalnym sanktuarium. Bp Piotrowski mówił także o znaczeniu wzajemnej miłości w rodzinie, o tym, że jej dobro realizuje się „poprzez miłość spełnioną w dziecku”. Wśród problemów współczesnego świata wskazał m.in. milionowe rzesze „dzieci bez imienia, skazanych na cywilizacyjny niebyt”, gdy tymczasem „świat woli wojnę, niż zajmowanie się sprawami nie przynoszącymi interesu”.
Rodzinę Ulmów bp Piotrowski nazwał „Bożym darem dla Kościoła”; przypomniał ich regularną lekturę Pisma Świętego i spełniane dzieła miłosierdzia. – W swoim skromnym domu Ulmowie nie mieli więcej miejsca i pożywienia niż inni mieszkańcy Markowej – zauważył. Biskup zaznaczył także, iż określenie ich mianem samarytan z Markowej nie oddaje całej prawdy, gdyż samarytaninowi z kart Pisma Świętego nic nie grodziło, a „Ulmowie zaryzykowali wszystko – całe życie swoje i swoich dzieci”.
Biskup kielecki zauważył, że historia bł. Ulmów jest „światłem nadziei” dla świat, szczególnie tego współczesnego, który „pogardza rodziną, mówi o bezpiecznej aborcji, a starszych straszy eutanazją”.
– Bardzo was proszę, niech z waszej parafii popłynie apel za wszystkie rodziny naszej diecezji i całej Polski – apelował bp Jan Piotrowski.
Pierwsze wzmianki o Chmielniku pochodzą z 1241 r., gdy pod Chmielnikiem rozegrała się przegrana przez rycerstwo polskie bitwa z wojskami mongolskimi.
Dzięki staraniom Oleśnickich Chmielnik otrzymał prawa miejskie nadane mu przez króla Zygmunta Augusta w połowie XVI w.. Pierwsza parafia w miasteczku powstała w 1354 r. Kościół konsekrował ówczesny biskup krakowski Bodzanta.
Według historyków w XVI w. Chmielnik był jednym z najważniejszych małopolskich ośrodków arianizmu dystansując pod tym względem pobliski Pińczów.
Obecny kościół był budowany w latach 1730-1783. Ołtarz główny kościoła przedstawia wizerunek Matki Bożej Niepokalanej pochodzący z XVIII w.
Na terenie parafii znajdują się trzy kaplice, w których odprawiane są Msze św.: kaplica w Domu Sióstr Kanoniczek Św. Ducha w Chmielniku, kaplica w szpitalu w Chmielniku i kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach.
Obecna parafia liczy ok. 7,5 tys. mieszkańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.