Chmielnik: kadisz i Msza św. podczas IX Spotkań z Kulturą Żydowską
19 czerwca 2011 | 17:06 | dziar Ⓒ Ⓟ
Kadisz na cmentarzu żydowskim, znicze pod Drzewem Pamięci, Msza św. w kościele parafialnym z modlitwą za zmarłych i żyjących chmielniczan wyznania mojżeszowego oraz o pokój na świecie – tak wyglądała religijna część kończących się dzisiaj IX Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku.
Kadisz poprowadzili: Pinkas Rozen – przewodniczący Związku Żydów Chmielnickich w Izraelu oraz Leopold Kozłowski, muzyk i kompozytor. Na założonym w 1820 r. cmentarzu żydowskim, odrestaurowanym przez gminę Chmielnik, modlili się dzisiaj m.in.: Nadav Eshcar – wiceambasador Izraela w Polsce, Bogdan Białek – wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Bożentyna Pałka-Koruba – wojewoda świętokrzyski, Andrzej Sygut – wiceprezydent Kielc, delegacja zaprzyjaźnionej gminy niemieckiej oraz przedstawiciele rodzin dawnych chmielnickich Żydów: rodziny Wygodny z Kanady, Zachary Zunszain z Izraela z żoną i córką, Meir Sztark z żoną Brachą z Hajfy – współpracujący z Chmielnikiem, a także goście z Warszawy, Krakowa, Kielc, Śląska oraz mieszkańcy Chmielnika.
„W Chmielniku jestem po raz drugi, pierwsza wizyta była w 1999 r., ale po raz pierwszy mam okazję być na tutejszym cmentarzu. Moja babcia – Rachela Mała – była z Chmielnika” – mówi KAI Nadav Eshcar, wiceambasador Izraela.
O „miłosiernym i litościwym Bogu”, o którym mają świadczyć „zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie”, mówił podczas Mszy św. w Chmielnickim kościele ks. dr Tomasz Siemieniec – biblista z Kielc, wykładowca w WSD i KUL.
Podkreślił w homilii, że karty Biblii są świadectwem tego, w jaki sposób naród wybrany doświadczał obecności Boga „miłosiernego, litościwego”, podczas m.in. wyjścia z Egiptu, wędrówki po pustyni, objęcia Ziemi Obiecanej. Doświadczeniem tego miłosierdzia było odzyskanie po wiekach państwa Izrael. Przypomniał także zakończone tragicznie w II wojnie światowej – losy żydowskich mieszkańców Chmielnika.
Religijną część uroczystości zakończyło błogosławieństwo z Księgi Liczb oraz koncert fortepianowo– skrzypcowy w wykonaniu: Artura Jaronia (fortepian), Ludmiły Worobec–Witek (skrzypce) oraz Marzeny Sadłochy (sopran). Niespodzianką okazało się premierowe wykonanie fragmentu „Małej rapsodii chmielnickiej” przez jej autora – Leopolda Kozłowskiego.
Przez cały dzień na rynku, w Chmielnickim Centrum Kultury, w uliczkach wokół synagogi, odbywały się warsztaty tańca, degustacja kuchni żydowskiej, koncerty, wystawy, rozstrzygnięcia konkursów i in.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.