Drukuj Powrót do artykułu

Chmielnik: „Kryształowe łzy” – warsztaty dla młodzieży w synagodze

11 maja 2018 | 18:20 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ

Blisko stu uczniów uczestniczyło w dawnej synagodze w Chmielniku w warsztatach muzealnych, artystycznych i poetyckich pn. „Kryształowe łzy”, które przypominały model rodzinny sztetla oraz więzi sąsiedzkie łączące w dawnych sztetlach Żydów i Polaków do II wojny światowej.

Całodzienne wydarzenie odbywało się z udziałem m.in. uczniów z Zespołu Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja w Kielcach i gimnazjum im. Kazimierza Tańskiego w Chmielniku oraz przybyłych gości. Warsztaty zorganizowano w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2018 .

Uczestnicy pod opieką lokalnych przewodników poznawali miasteczko – dawny sztetl, niegdyś z przewagą ludności żydowskiej, zrealizowali także zadania wynikające z Qestingu (gry terenowej o sztetlu). Zyskali tym samym ogólne wyobrażenie na temat życia w sztetlu ze szczególnym naciskiem na więzi rodzinne i społeczne. Na szklanej bimie w synagodze – w miejscu, gdzie niegdyś odczytywano Torę, odnaleźli „symbole utraconych więzi” – jak mówią organizatorzy, czyli szklane łzy, które następnie złożyli na cmentarnych macewach w Chmielniku.

Ponadto w ramach warsztatów plastycznych wykonali model szklanej bimy z elementów przezroczystego plastiku. Techniką kolażu wykreowali ramę do umownego okna z widokiem na dawny Chmielnik.

Poznali także wybrane utwory na temat poszukiwania miłości i prób odzyskania więzi ze zbioru poezji Zuzanny Ferenc – Warchałowskiej pt. “Kryształowe łzy” (w interpretacji autorki) oraz piosenki z autorskiego musicalu “Ozeasz. Historia niemożliwej rodziny”.

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku funkcjonuje od 1 stycznia 2012 r. Jego celem jest gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o sztetlach dawnego województwa kieleckiego, działalność edukacyjna dotycząca współistnienia dwóch kultur – polskiej i żydowskiej oraz działalność muzealna w oparciu o muzeum, które powstało na bazie synagogi z XVIII wieku, przekształconej obecnie w nowoczesne muzeum interaktywne.

Znajduje się w nim jedyna na świecie bima wykonana ze szkła – replika kamiennej, zniszczonej podczas II wojny światowej przez Niemców.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.