Chmielnik: Leopold Kozłowski – „ostatni klezmer Galicji”, spotka się z młodzieżą
15 lutego 2011 | 11:12 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od projekcji filmu „Austeria” rozpocznie się w czwartek 17 lutego spotkanie młodzieży i mieszkańców gminy z kompozytorem i popularyzatorem muzyki klezmerskiej – Leopoldem Kozłowskim, które odbędzie się w Domu Kultury w Chmielniku.
– „To dobra okazja, abyśmy przypomnieli sobie «Austerię» w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, do której pan Kozłowski skomponował muzykę” – mówi KAI Jarosław Zatorski, burmistrz miasta i gminy Chmielnik. – „W mieście, które buduje swoją markę w oparciu o dobre relacje z potomkami dawnych mieszkańców żydowskich, zamieszkałym przed wojną w większości przez Żydów, to bardzo ważny przekaz” – dodaje.
Projekcja rozpocznie się o godz. 10. Po filmie – spotkanie z kompozytorem. Wezmą w nim udział przede wszystkim uczniowie gimnazjum i liceum w Chmielniku, księża z parafii, chętni z terenu gminy. Wstęp jest wolny.
Leopold Kozłowski ur. w 1918 w Przemyślanach k. Lwowa – muzyk, pianista, kompozytor, dyrygent, uważany za ostatniego żyjącego przedstawiciela autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce. Ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy. Skomponował muzykę do kilku filmów m.in. do „Austerii” w reż. Jerzego Kawalerowicza. Jako aktor zagrał w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga. Opracował muzycznie osiem polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Koncertował w całej Europie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat jest gościem i gwiazdą Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku.
Do II wojny światowej Chmielnik był jednym z największych sztetli w Polsce. Na 12 tys. mieszkańców w 1939 r., było 10 tys. Żydów, którzy współtworzyli od XVII wieku kulturę i tradycję miasteczka. Zostali wywiezieni z Chmielnika i zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej.
Miasto podtrzymuje tradycję dawnego sztetla. Przykładem tych działań jest m.in. powstające na bazie dawnej synagogi – nowoczesne muzeum „Świętokrzyski Sztetl”, które ma stać się wizytówką miasta, jego atrakcją turystyczną i miejscem dialogu kultur oraz religii. Projekt obiektu – z wykorzystaniem nowoczesnych technik, m.in. paneli dotykowych, fotokomórek, szyb holograficznych, wygaszaczy ekranów itp. oraz zrekonstruowanej ze szkła bimy – miejsca, gdzie niegdyś odczytywano Torę – opracował architekt Mirosław Nizio, twórca m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.