Chmielnik: młodzież uczyła młodzież o Annie Frank
30 września 2021 | 19:04 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ
Kilkunastu licealistów z Chmielnika przygotowanych przez Edwarda Skubisza – edukatora z Domu Anny Frank w Amsterdamie – spełniało dzisiaj w synagodze w Chmielniku rolę ambasadora wystawy, mówiącej o ich rówieśniczce z czasów wojny, oprowadzając po niej kolegów i gości.
W Chmielniku w synagodze odbył się dzisiaj wernisaż wystawy „Anna Frank. Opowieść na dzień dzisiejszy” i projekcja filmu o nastoletniej pamiętnikarce, która zginęła w Auschwitz. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół chmielnickich, uczniowie z Sobkowa, goście z Kielc oraz pensjonariusze domu opieki społecznej ze Zrecza.
Postać Anny Frank przybliżył zebranym Edward Skubisz. Wcześniej przez kilka godzin pracował – w formie warsztatów interaktywnych – z grupą licealistów, przygotowujących młodzież do roli edukatorów. W godzinach popołudniowych młodzi ludzie już sami świetnie spełniali to zadanie, oprowadzając po wystawie rówieśników i m.in. gości z Kielc. – To dobry pomysł. Młodzież bardzo się zaangażowała i dużo nauczyła, jakby współuczestnicząc w życiu Anny Frank. To lekcja wybiegająca w przyszłość, ucząca postaw – powiedziała Ewa Pasternak, nauczycielka licealistów.
Ekspozycja oraz pokaz filmu są częścią projektu „Diversity — Heritage — Inclusion. Past and present”, realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie, Dom Anne Frank w Amstedramie oraz „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Wydarzenie odbyło się w ramach Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach, organizowanych przez ośrodek „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku od 29 września do 1 października.
Gość wydarzenia i edukator młodzieży – Edward Boudewijn Skubisz – urodzony w holenderskiej Bredzie, pracował jako teolog na Katolickim Uniwersytecie Nijmegen oraz jako katecheta, pastor świecki i trener w diecezji utrechckiej – w kościołach protestanckich i katolickich. Od 2004 do 2008 jako pastor z diecezji bredzkiej, był aktywny we Wrocławiu na rzecz edukacji dialogu. Jest założycielem Fundacji Dom Pokoju, w której pracował w latach 2005-2016. Aktualnie współpracuje z fundacją Anne Frank (Amsterdam) oraz z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Członek Klubu „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu. Zajmuje się dziedzictwem i aktualizacją prac czworga wrocławskich teologów – Dietricha Bonhoeffera, Edyty Stein, Benno Jacoba i Kathariny Staritz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.