Chmielnik: modlitwa w intencji śp. Janusza Zakrzeńskiego, który zginął w Smoleńsku
11 kwietnia 2010 | 14:02 | dziar Ⓒ Ⓟ
Na dzisiejszych Mszach św. w Chmielniku modlono się szczególnie za aktora śp. Janusza Zakrzeńskiego, jedną z ofiar wczorajszej katastrofy lotniczej w Smoleńsku, pochodzącego z parafii Chmielnik, częstego gościa w rodzinnej parafii i gminie.
„Urodził się w Przededworzu – w największej wsi naszej gminy, dotąd zachowały się lipy po dworku zasłużonej rodziny Zakrzeńskich, są też tablice pamiątkowe w kościele, ryciny. W ostatnich latach Janusz pojawiał się na wszystkich naszych ważniejszych imprezach” – mówi KAI Janusz Zaorski, burmistrz miasta i gminy Chmielnik.
Burmistrz wspomina go jako niezapomnianego „Skrzypka na dachu” z dorocznych Dni Kultury Żydowskiej w Chmielniku lub śpiewającego w kościele w duecie ze śp. bp. Mieczysławem Jaworskim „Ty pójdziesz, górą…”. – Janusz Zakrzeński stworzył niezapomnianą kreację wcielając się w rolę Benedykta Korczyńskiego w „Nad Niemnem”. Otrzymał w rodzinnej gminie tytuł Chmielniczanina Roku. Miał wkrótce wcielić się w postać Piłsudskiego – najczęściej z nim identyfikowaną – podczas dożynek w rodzinnym Przededworzu.
Burmistrz Zatorski planuje ufundowanie tablic pamiątkowych dedykowanych aktorowi oraz zasadzenie w najbliższy wtorek – dębu pamięci.
Janusz Zakrzeński urodził się w 1936 r. Przededworzu w woj. świętokrzyskim. Ukończył krakowską PWST. Przed kamerą stworzył kilkadziesiąt kreacji, wśród nich – Benedykta Korczyńskiego w „Nad Niemnem”, Józefa Piłsudskiego w serialu i filmie „Polonia Restituta”, Bogdana Zagajnego – reżysera z „Misia”, Mikołaja Taszyckiego w „Królowej Bonie”, Fijałkowskiego w „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”, doktora Csala w „Sprawie Gorgonowej”, Ericka von Hollsteina w „Czarnych chmurach” .Grał też popularnych serialach – „Na dobre i na złe”, czy „M jak miłość”. Starsi widzowie zapamiętali go z „Popiołów” i „Stawki większej niż życie”.
Był autorem kilku książek, pedagogiem przygotowującym do zawodu aktora, członkiem Rady Programowej Związku Piłsudczyków. Był m.in. założycielem i wykładowcą „Akademii Dobrych Obyczajów”. Wielokrotnie nagradzany za kreacje aktorskie, w 1999 r. otrzymał od Prymasa Polski Order „Zasłużony dla Narodu i Kościoła”. Dwukrotnie uhonorowano go tytułem „Ambasadora Sybiraków”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.