Chmielnik: Obelisk i Eucharystia w intencji Janusza Zakrzeńskiego
16 maja 2010 | 17:08 | dziar Ⓒ Ⓟ
W doroczne Święto Polskiej Niezapominajki w chmielnickim kościele odbyła się Msza św. w intencji pochodzącego z parafii aktora Janusza Zakrzeńskiego, który zginął pod Smoleńskiem. Odsłonięto także obelisk aktora na cmentarzu parafialnym obok pomnika jego dziadków.
Mszy św. przewodniczył ks. kan. Franciszek Siarek, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku. Przypomniał w niej postać zmarłego, który w tym kościele przyjął chrzest i przystąpił do pierwszej Komunii św., był ministrantem i niedawno ufundował tablicę pamiątkową dedykowaną swoim rodzicom, którą poświęcił abp Józef Kowalczyk, ówczesny nuncjusz. – Zakrzeński bywał częstym gościem na plebanii, odbył się tutaj nawet zjazd rodzinny Zakrzeńskich. Uwielbiał nasze racuszki z jabłkami, dopytywał się o odmiany gruszek zapamiętane z dzieciństwa” – opowiada ks. prob. Siarek.
Burmistrz Jarosław Zatorski także dobrze znał aktora. Wspomina jego wizyty w miasteczku podczas dorocznych czerwcowych Spotkań z Kulturą Żydowską, rolę Tewje Mleczarza ze „Skrzypka na dachu”, którą Zakrzeński chętnie odgrywał przed chmielnicką synagogą, czy wspólny śpiew ze śp. bp. Mieczysławem Jaworskim i Magdaleną Idzik, chmielniczanką, mezzosopranistką Opery Narodowej w Warszawie.
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody, w Chmielniku obchodzone po raz 9., zawsze 15 maja. Ma na celu promowanie polskiej przyrody, ochronę środowiska, łączonego z dziedzictwem historyczno–kulturowym oraz utrwalanie pamięci o ważnych zdarzeniach, osobach, miejscach. Tegoroczne Święto Niezapominajki zakończyła defilada Chmielnickiej Orkiestry Dętej i Chmielnickich Mażoretek z Domu Kultury na chmielnicki Rynek.
Prezentacje kulturalne dzieci i młodzieży na Rynku w Chmielniku odbywały się już od soboty. Także w sobotę w Domu Kultury został otwarta wystawa fotograficzna o Januszu Zakrzeńskim „Co nam zostało z tych lat”, odbył się także koncert Jana Kasprzyka i Magdaleny Idzik dedykowany aktorowi.
Janusz Zakrzeński urodził się w 1936 r. w Przededworzu (parafia Chmielnik) w woj. świętokrzyskim. Ukończył krakowską PWST. Przed kamerą stworzył kilkadziesiąt kreacji, wśród nich – Benedykta Korczyńskiego w "Nad Niemnem", Józefa Piłsudskiego w serialu i filmie "Polonia Restituta", grał w "Misiu", "Królowej Bonie", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?", "Sprawie Gorgonowej", "Czarnych chmurach". Wystąpił w popularnych serialach – "Na dobre i na złe", czy "M jak miłość". Starsi widzowie zapamiętali go z „Popiołów” i „Stawki większej niż życie”.
Był aktorem Teatru Starego w Krakowie, Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Nowego w Warszawie, a od 1967 r. związany był z Teatrem Polskim w Warszawie, w którym jeszcze dzień przed tragedią w Smoleńsku grał w spektaklu "Dżuma".
Wielokrotnie nagradzany za kreacje aktorskie, w 1999 r. otrzymał od Prymasa Polski Order „Zasłużony dla Narodu i Kościoła”. Dwukrotnie uhonorowano go tytułem „Ambasadora Sybiraków”. Był autorem kilku książek, pedagogiem przygotowującym do zawodu aktora, członkiem Rady Programowej Związku Piłsudczyków. Był m.in. założycielem i wykładowcą „Akademii Dobrych Obyczajów”.
Janusz Zakrzeński miał wystąpić 6 czerwca w swoim rodzinnym Przededworzu. Był jedną z 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.