Drukuj Powrót do artykułu

Chmielnik: setki europejskich cyklistów zwiedzało synagogę

13 lipca 2018 | 15:50 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ

Siedmiuset cyklistów gościło w piątek Świętokrzyskim Sztetlu – dawnej zrekonstruowanej synagodze z XVIII wieku, poznając historię sztetli w regionie kieleckim oraz ofertę muzeum.Świętokrzyski Sztetl znalazł się na trasie XIV Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej.

Rowerzyści m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Belgii i Polski obejrzeli wystawę stałą, ekspozycje multimedialne dotyczące całego regionu kieleckiego (synagog, domów modlitw, mykw) oraz wystawę czasową Marzec 68.
Skorzystali także z przygotowanej dla nich oferty kuchni żydowskiej. Był m.in. czulent, kawior po żydowsku, czy „lemoniada chmielnickich Żydów”. – Ogromny szacunek dla was za pielęgnowanie historii. To jedno z najbardziej zaskakujących miejsc, które widzieliśmy w południowej Polsce – powiedział Jean La Mettrie.

Organizatorem europejskiego zlotu cyklistów był Sandomierz. Wydarzenie zostało połączone z 67. Centralnym Zlotem Turystów Kolarzy PTTK.

Grodzkiemu Kołu PTTK w Staszowie przygotowanie tego wydarzenia zleciła Europejska Federacja Turystyki Rowerowej UECT.

Zlot odbywał się w dniach 7 – 14 lipca 2018 r. Baza dla około 1200 cyklistów znajdowała się w Kurozwękach w województwie świętokrzyskim. Goście z kraju i Europy zwiedzali  wschodnią i południowo-wschodnią część województwa świętokrzyskiego według wyznaczonych tras o nazwach: Klasztorna, Świętokrzyska, Wiślana, Opatowska, Sandomierska, Zdrojowa i Bagienna. Trasy liczyły od 35 do 130 kilometrów. Znalazło się na nich wiele obiektów kultury i zabytków sakralnych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.