Drukuj Powrót do artykułu

Chmielnik: „Świętokrzyski Sztetl” odebrał Medal Powstania w Getcie Warszawskim

20 kwietnia 2017 | 21:15 | dziar | Chmilenik Ⓒ Ⓟ

Prestiżowy Medal Powstania w Getcie Warszawskim, jako jedyna świętokrzyska instytucja, otrzymał Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” z Chmielnika. Wręczono go w środę podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Medal przyznało Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, na wniosek dyrektora POLIN – prof. Dariusza Stoli.

W laudacji prezes Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych Podczas II Wojny Światowej Tomasz Miedziński nazwał inicjatywy podejmowane przez „Świętokrzyski Sztetl”, jako „wyjątkowo dobra robota”. Wysoko ocenił m.in. dorobek konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, rokrocznie organizowany Dzień Judaizmu czy Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach oraz liczne konferencje naukowe, koncerty, wystawy, warsztaty, debaty i in., które odbyły się w Chmielniku.

Choć uroczystość wręczenia Medalu wiąże się z 74. rocznicą powstania w Getcie Warszawskim, jego idea i geneza jest znacznie szersza.

Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub organizacjom kultywującym pamięć o wielowiekowym wkładzie Żydów w ekonomiczny, naukowy, kulturalny i społeczny rozwój Polski, pamięć o wspólnym oporze i walce Polaków i Żydów przeciwko okupantom hitlerowskim podczas II wojny światowej, a także walczącym z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

Podczas uroczystości wręczenia Medali Zygmunt Stępiński – wiceszef POLIN przypomniał, że z okazji rocznicy powstania w getcie, ok. tysiąc młodych ludzi wyszło na ulice Warszawy, aby z żółtymi żonkilami w rękach zamanifestować swą pamięć o tragicznych wydarzenia w getcie warszawskim.

Medalem zostali uhonorowani także znakomici naukowcy, publicyści, muzealnicy i teologowie, m.in. red. Remigiusz Grzela, prof. dr hab. Przemysław Obirek, ks. dr Henryk Paprocki, Paula Sawicka, a także red. Jan Turnau.
Chmielnicki ośrodek od pięciu lat działa na rzecz upowszechnienia wiedzy o kulturze, rozwoju gospodarczo – społecznym i tradycji ponad stu dawnych sztetli, czyli polsko- żydowskich miasteczek dawnego regionu kieleckiego.

Upowszechnia także wiedzę o lokalnych dziejach Zagłady i Polakach ratujących Żydów, czemu m.in. poświęcona była konferencja naukowa w październiku 2016 r. z udziałem autorytetów Kościoła z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, naukowców uniwersyteckich i historyków IPN z całej Polski. Konferencja skutkowała wydawnictwem naukowym. Ośrodek obchodzi Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, organizuje warsztaty o Holokauście, spotkania z rodzinami Sprawiedliwych z gminy Chmielnik.

W dawnej synagodze odbyło się kilkadziesiąt koncertów i 21 wystaw. Rokrocznie organizowany jest Dzień Judaizmu, Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach, Czerwcowe Spotkania z Kulturą Żydowską.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.