Chmielnik: „Świętokrzyski Sztetl” z Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów
23 kwietnia 2022 | 11:49 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W uznaniu zasług na rzecz upamiętnienia żydowskich mieszkańców przedwojennych sztetli Nagroda im. Marii i Łukasza Hirszowiczów za rok 2021 została przyznana Ośrodkowi Edukacyjno-Muzealnemu „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Nagroda im. Marii i Łukasza Hirszowiczów przyznawana jest przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Jej celem jest uhonorowanie osiągnięć naukowych, artystycznych bądź edukacyjnych w dziedzinie badań lub popularyzacji dziejów żydowskiej obecności w Polsce oraz stosunków polsko-żydowskich.
Tegoroczna Kapituła w składzie: Ada Willenberg, dr Monika Polit oraz dr hab. Witold Mędykowski zdecydowała o przyznaniu dwóch nagród: dla profesora Andrzeja Żbikowskiego w uznaniu osiągnięć naukowych oraz dla OEM „Świętokrzyski Sztetl” – w dziedzinie upamiętnienia żydowskich mieszkańców.
Gala wręczenia nagrody odbędzie się 12 maja w warszawskiej siedzibie ŻIH i będzie transmitowana online. Początek o godz. 18.00.
W 2001 r. Maria Hirszowicz, profesor socjologii pozostająca od 1969 r. na emigracji w Wielkiej Brytanii, ufundowała nagrodę za działalność i prace poświęcone problematyce żydowskiej w Polsce. Nagroda miała nosić imię jej zmarłego męża, Łukasza Hirszowicza. Fundusz Nagrody Maria Hirszowicz powierzyła ówczesnemu dyrektorowi ŻIH, profesorowi Feliksowi Tychowi. Maria Hirszowicz zmarła w Paryżu w 2007 r. Dwa lata później przyznawanie nagrody zostało czasowo zawieszone. W 2014 r. Żydowski Instytut Historyczny wznowił wydarzenie.
W latach 2002-2009 nagrodę im. Marii i Łukasza Hirszowiczów otrzymali: Michał Nekanda-Trepka za film dokumentalny „Ostatni świadek”; Zespół Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” za oryginalny wkład w dzieło przypominania żydowskiej obecności historycznej w Lublinie; Daniel Kac za całokształt twórczości literackiej w języku jidysz; Barbara Engelking-Boni za stworzenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów w IFiS PAN; Bogdan Białek za utrwalanie w Kielcach pamięci o pogromie 1946 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.