Drukuj Powrót do artykułu

Chmielnik: „Świętokrzyski Sztetl” z prestiżowym Medalem Powstania w Getcie Warszawskim

15 marca 2017 | 20:36 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, działający w dawnej synagodze w Chmielniku, został uhonorowany Medalem Powstania w Getcie Warszawskim, przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

Uroczystość wiąże się z 74. rocznicą powstania w Getcie Warszawskim, choć idea i geneza medalu jest znacznie szersza.

Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub organizacjom kultywującym pamięć o wielowiekowym wkładzie Żydów w ekonomiczny, naukowy, kulturalny i społeczny rozwój Polski, pamięć o wspólnym oporze i walce Polaków i Żydów przeciwko okupantom hitlerowskim podczas II wojny światowej, a także walczącym z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

O przyznanie Medalu dla „Świętokrzyskiego Sztetla” wnioskował Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Uroczysta gala będzie miała miejsce w Warszawie 19 kwietnia 2017 r. w Sali Konferencyjnej POLIN. Chmielnicki ośrodek od pięciu lat działa na rzecz upowszechnienia wiedzy o kulturze, rozwoju gospodarczo – społecznym i tradycji ponad stu dawnych sztetli, czyli polsko – żydowskich miasteczek dawnego regionu kieleckiego. Upowszechnia także wiedzę o lokalnych dziejach Zagłady i Polakach ratujących Żydów, czemu m.in. poświęcona była konferencja naukowa w październiku 2016 r. z udziałem autorytetów Kościoła z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, naukowców uniwersyteckich i historyków IPN z całej Polski. Po konferencji wydano publikację naukową. Ośrodek obchodzi Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, organizuje warsztaty o Holokauście, a już 28 marca – spotkanie z rodzinami Sprawiedliwych z gminy Chmielnik. W dawnej synagodze odbyło się kilkadziesiąt koncertów i 21 wystaw. Rokrocznie organizowany jest Dzień Judaizmu, Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach, Czerwcowe Spotkania z Kulturą Żydowską.

W 2017 r. przypada 74. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 r. naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy.

Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej powstało w 1991 roku. Zrzesza członków formacji wojskowych, byłych więźniów gett i hitlerowskich obozów, osoby które przeżyły okupację na tzw. aryjskich papierach oraz Sybiraków – zesłańców i uciekinierów do ZSRR.

Dzięki Stowarzyszeniu z okazji 50. rocznicy powstania w getcie warszawskim wybito honorowy Medal. Jest on wręczany corocznie w kwietniu ludziom, którzy mają zasługi w dziele pojednania między Polakami a Żydami i pielęgnowaniu historii Żydów polskich, a także w walce z nacjonalizmem i antysemityzmem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.