Chmielnik: uczniowie i przedstawiciele gminy z wizytą w Izraelu
08 marca 2011 | 10:19 | dziar Ⓒ Ⓟ
Z pięciodniową wizytą do Izraela wyjechało dzisiaj 19 osób z gminy Chmielnik, która od blisko 10 lat odbudowuje dobre relacje Polaków z potomkami żydowskimi przedwojennego Chmielnika – jednego z największych sztetli w Polsce do 1939 roku.
W wyjeździe uczestniczy m.in. dziesięciu uczniów z Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego. – „To nagroda za zaangażowanie młodzieży w przebieg ubiegłorocznych czerwcowych „Spotkaniach z kulturą żydowską” – mówi KAI burmistrz Chmielnika, Jarosław Zatorski, który zainicjował bliską współpracę z Izraelem.
– „To nasz piąty wyjazd do Ziemi Chrystusa. Odwiedzimy Jerozolimę, Hajfę, będziemy z wizytą u rodziny Kalisz i spotkamy się z Maierem Małym – czyli z potomkami dawnych chmielniczan, a także z przedstawicielami polskiej ambasady” – dodaje burmistrz.
Trzecią stroną tych spotkań w Izraelu jest delegacja niemiecka z gminy Fluorn-Winzeln, w której także uczestniczy młodzież szkolna.
Tamtejsza gmina w 2010 r. wyróżniła statuetką „Gołąbek Pokoju” Jarosława Zatorskiego – burmistrza Chmielnika.
Gmina Chmielnik od blisko 10 lat buduje porozumienie pomiędzy młodymi Izraelczykami, Niemcami i Polakami. Goście z Niemiec oraz z Izraela odwiedzali już Chmielnik kilkakrotnie, m.in. podczas organizowanych od 9 lat Spotkań z Kulturą Żydowską. Trwa partnerska współpraca, w ramach której odbywa się wymiana młodzieży, podejmowany jest dialog o sprawach trudnych, w tym holokaustu.
W ten dialog zaangażowana jest parafia w Chmielniku – w tamtejszym kościele odbywają się Msze w intencji ofiar Holokaustu, koncerty gości zza granicy, prezentowane są obyczaje religijne innych kultur i wyznań, np. w 2010 r. – wieczerza sederowa.
W Chmielniku trwa także odbudowa synagogi z XVII w., w której będzie się mieściło nowoczesne muzeum „Świętokrzyski Sztetl”. Autorem projektu jest Mirosław Nizio Design, autor m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.