Drukuj Powrót do artykułu

Chmielnik: współpracownik Spielberga i „Lista Schindlera” na początek Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach

10.10.2017 , dziar, Kielce, 10-10-2017 Ⓒ ℗

Mszą św. za ofiary drugiej wojny światowej i Holokaustu, modlitwą na cmentarzu żydowskim, projekcją „Listy Schindlera” dla kilkuset uczniów szkól regionu i spotkaniem z Markiem Brodzkim – drugim reżyserem Oskarowej produkcji, rozpoczęły się w Chmielniku VI Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach. Potrwają do środy. Jest to zarazem forma uczczenia 75. rocznicy deportacji chmielnickich Żydów do obozu Zagłady w Treblince, obchodzonej w tych dniach.

Dzisiejsze spotkanie było adresowane do uczniów z województwa świętokrzyskiego, którzy licznie w nim uczestniczyli. Reżyser Marek Brodzki opowiadał o najtrudniejszych scenach z filmu, o traumatycznych doświadczeniach grających w nim dzieci, o kulisach pracy z aktorami Hollywood i twórcami filmu światowej sławy. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w odegraniu scen grupowych i poznać zasady koncentracji przed kamerą.

Do Chmielnika przyjechał też dzisiaj kanadyjski aktor i reżyser pochodzenia żydowskiego – Michael Rubenfeld, od trzech lat mieszkający w Polsce. Aktor opowiadał, że dziadkowie, którzy przeżyli Auschwitz mieli bardzo złe wspomnienia związane z Polską, także tą przedwojenną, on jednak zapragnął głębiej poznać kraj swoich przodków. Wyreżyserował spektakl, który opowiada o tym, jak odnalazł się w Polsce, wyjaśniał, dlaczego środowiska żydowskie postrzegają ją przez pryzmat Holokaustu. – „Nie wolno wizyt w Auschwitz traktować jak wycieczek, a tak się niestety dzieje” – przestrzegał.

Jutro uczniowie obejrzą film „Skrzypek na dachu” Normana Jewisona. Gościem Spotkań z kinem będzie muzyk estradowy Grzegorz Wilk, który wprowadzi uczestników w barwy, dźwięki i nastroje sztetla.

W Spotkaniach uczestnicy kilkuset uczniów z regionu; w tym roku szkoły z Pińczowa, Cieszków, Woli Jachowej, Chęcin, Kielc, Pierzchnicy, Kij, Sobkowa i z Chmielnika.

Pokazy filmowe, spotkania z twórcami, warsztaty odbywają się w Chmielnickim Centrum Kultury i w dawnej synagodze, czyli w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Wydarzenie ma charakter edukacyjny – jest bezpłatne.

Uczniowie zwiedzają także w tych dniach synagogę i udają się na cmentarz żydowski.

Spotkania zakończy malowanie kamieni pod okiem artysty plastyka Wojciecha Książka. Zostaną one złożone w Domu Cienia – monumencie usytuowanym na pierwszym zniszczonym przez Niemców cmentarzu żydowskim przy synagodze. Monument upamiętnia kilkanaście tysięcy ofiar obozu Zagłady w Treblince – Żydów z Chmielnika i innych miast, którzy przebywali w tutejszym getcie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.