Chmielnik: wystawa o tajemniczym świecie chasydów w „Sztetlu”
08 września 2016 | 14:39 | dziar Ⓒ Ⓟ
Kilkadziesiąt fotografii ilustrujących życie chasydów w ortodoksyjnej zamieszkałej przez chasydów dzielnicy Jerozolimy Mea Szearim, można już zobaczyć w „Świętokrzyskim Sztetlu”. Wystawa zdjęć w dawnej synagodze w Chmielniku jest częścią programu Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wystawa zbudowana wokół cyklu zdjęć znanego izraelskiego fotoreportera Gila Cohena-Magena, wieloletniego współpracownika m.in. Reutersa i Haaretz, jest poświęcona chasydzkiej społeczności Jerozolimy, na co dzień unikającej dokumentowania i fotografowania. Oryginalny projekt fotoreportera był realizowany przez 10 lat.
Na fotografiach zostały uwiecznione m.in. chasydzkie wesele, ceremonia obrzezania, odkupienia pierworodnego syna, pierwsze postrzyżyny, święto chanuka czy rytualna kąpiel.
Wystawa pokazuje m.in. wiele społeczności silnie zakorzenionych w Polsce, które zachowały swe historyczne nazwy, m.in. Belz (Bełz), Biala (Biała Podlaska), Ger (Góra Kalwaria) czy Modzitz (Dęblin).
Ekspozycja została wypożyczona do Chmielnika z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
Wystawie towarzyszy inspirowana życiem chasydów prezentacja "Żywego obrazu", w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Chmielniku.
W sobotę, 10 września w dawnej synagodze w Chmielniku odbędą się projekcje filmów o tematyce żydowskiej.
Z kolei w niedzielę, 11 września – w ramach promocji zasobów dawnego sztetla w Szczekocinach, odbędzie się spotkanie z Mirosławem Skrzypczykiem – nauczycielem, edukatorem, laureatem nagrody im. ks. Stanisława Musiała, regionalistą. Przewidziana jest promocja książek dotyczących szczekocińskiej żydowskiej literatury dokumentu osobistego.
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski” Sztetl w Chmielniku posiada m.in. zasoby na temat ok. stu dawnych przedwojennych sztetli.
Gil Cohen – Magen jest laureatem kilku nagród za fotografię prasową i reportażową. Jedno z jego zdjęć znalazło się w zestawianiu 100 najważniejszych zdjęć poprzedniej dekady.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.