Chmielnik: wystawa „Tajemnica Cerkwi” i koncert pieśni prawosławnych
20 lutego 2011 | 18:51 | dziar Ⓒ Ⓟ
W Domu Kultury w Chmielniku została dzisiaj otwarta wystawa "Tajemnica Cerkwi" w fotografii kieleckiego artysty Antoniego Myśliwca. Wernisaż był połączony z koncertem pieśni prawosławnych.
Na wystawę składa się 40 fotografii – to pokłosie trzech lat pracy artysty. Myśliwiec utrwalał na fotografii wydarzenia z prawosławnego roku liturgicznego, m.in. z Wielkiego Tygodnia, Bożego Narodzenia, ikony oraz doroczne spotkania ekumeniczne.
Dzięki inicjatywom ekumenicznym przy parafii prawosławnej zaistniał prowadzony przez katolika zespół śpiewaczy „Oikumene”. Na bazie zespołu powstał Chór Parafii Prawosławnej, którego trzon stanowią nadal katolicy.
– Prawosławie w fotografii Myśliwca to rzeczywiście tajemnica i jakby zaproszenie do odkrycia piękna, dzięki subtelnemu operowaniu światłem i „rozmytym” kadrem – mówi KAI Anna Śleźnik, która przez wiele lat współpracowała z fotografikiem w projektach artystycznych.
Wernisaż, z udziałem m.in. burmistrza Jarosława Zatorskiego i ks. kan. Franciszka Siarka, dziekana i proboszcza z Chmielnika – uświetnił godzinny koncert chóru ekumenicznego kieleckiej parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Koncert poprowadził Rafał Bazanek – kielczanin, jedyny katolik w Polsce, posiadający uprawnienia od hierarchy prawosławnego do prowadzenia chóru cerkiewnego.
Antoni Myśliwiec urodził się w 1950 r. w Kielcach, od 1985 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uprawia fotografię abstrakcyjną. Fascynuje go ruch i światło. Wystawiał swoje prace w kraju i za granicą – indywidualnie oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych. Oprócz nagród i wyróżnień za twórczość fotograficzną otrzymał dyplom honorowy ZPAF.
Wystawa będzie czynna w Domu Kultury do 25 marca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.