Choroby wieku podeszłego – na co chorują seniorzy?
26 stycznia 2022 | 18:30 | marketing | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Choroby wieku podeszłego obejmują zaburzenia psychiczne i somatyczne. Do najczęściej występujących zalicza się takie choroby i schorzenia jak demencja, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza oraz nadciśnienie tętnicze. Jakie są objawy i czynniki ryzyka chorób, na które chorują seniorzy?
Najczęstsze choroby wieku podeszłego
Choroby starcze bardzo silnie wpływają na samodzielne funkcjonowanie, wraz z każdym kolejnym rokiem życia. Szczególnie dotkliwy jest spadek funkcji układu nerwowego, prowadzący do postępujących zaburzeń pamięci i pogorszenia sprawności umysłowej . Stopniowo dochodzi do utraty tkanki kostnej i mięśniowej, pogarszając zdolności motoryczne. Pogorszeniu ulega wzrok i słuch. Osoby starsze częściej chorują na:
- Cukrzycę typu 2
- miażdżycę
- nowotwory (w tym raka jelita grubego)
- osteoporozę
- demencję starczą (otępienie starcze)
- chorobę Parkinsona
- chorobę Alzheimera
- nietrzymanie moczu
- chorobę zwyrodnieniową stawów
- depresję
Rozwojowi wielu z tych chorób można zapobiec lub opóźnić ich wystąpienie. Odpowiednio zbilansowana dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna znacznie spowolnią rozwój zmian miażdżycowych oraz zapobiegają zachorowaniu na cukrzycę.
Wraz z wiekiem, u części pacjentów występuje otępienie, które w zaawansowanym stadium uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie chorego. Takie osoby wymagają stałej opieki. Wczesne rozpoznanie zaburzeń pamięci daje szansę na podjęcie leczenia i spowolnienie jego rozwoju.
Czynniki ryzyka chorób wieku podeszłego
Poza naturalnymi następstwami starzenia się organizmu oraz predyspozycjami genetycznymi, istnieje wiele czynników, których występowanie powoduje, przyspiesza lub nasila objawy chorób, na które zapadają seniorzy. Zaliczana jest do nich:
- nieodpowiednia dieta, przyczyniająca się do rozwoju m.in cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, nowotworów, osteoporozy
- otyłość nasilająca zmiany zwyrodnieniowe, prowadząca do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, nietrzymania moczu, nadciśnienia i niektórych nowotworów
- palenie papierosów, zwiększające ryzyko rozwoju chorób układu krążenia oraz np. raka płuc
- brak aktywności fizycznej zwiększające ryzyko cukrzycy, otyłości, nadciśnienia, choroby Alzheimera
Objawy demencji
Wśród osób starszych, jednym z największych wyzwań zarówno dla chorego jak i rodziny są choroby neurodegeneracyjne. Pierwsze objawy obejmują problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, częste zapominanie. W przebiegu choroby, z czasem codzienne czynności zaczynają sprawiać problemy, zanika zdolność uczenia się, rozpoznawania rzeczy i osób a także umiejętność podejmowania decyzji i właściwej oceny sytuacji. Mogą wystąpić problemy z liczeniem, mówieniem, wahania nastroju, zaburzenia lękowe, drażliwość, a nawet agresja.
Przypisy
- Cybulski, Mateusz; Krajewska-Kułak, Elżbieta. Opieka nad osobami starszymi. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2016
- Geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne. Red. Wieczorowska-Tobis, Katarzyna; Talarska, Dorota . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.