Chorwaci chcą referendum
18 czerwca 2013 | 09:40 | ts (KAI/KNA) / br Ⓒ Ⓟ
Komitet obywatelski w Chorwacji zebrał prawie 750 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum przeciwko wprowadzeniu „małżeństw” homoseksualnych.
Komitet „W imieniu rodziny” przekazał podpisy 14 czerwca w Zagrzebiu przewodniczącemu parlamentu Josipowi Leko – poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.
Celem tej inicjatywy jest odpowiedź na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za uzupełnieniem Konstytucji chorwackiej o zapis mówiący, że małżeństwo jest związkiem na życie zawartym między kobietą i mężczyzną?”.
Autorzy wniosku o zmianę w konstytucji chcą w ten sposób przeszkodzić zapowiedzianemu przez lewicowo-centrowy rząd wprowadzeniu oficjalnego rejestrowania związków partnerskich par homoseksualnych. Jak dotychczas, rząd nie planuje jednak wprowadzenia „małżeństw” par homoseksualnych.
Zgodnie z konstytucją wynik referendum jest wiążący. Tymczasem politycy sprawujący władzę kwestionowali ostatnio, czy należy dopuścić głos społeczeństwa w tej sprawie i czy powinien mieć moc wiążącą. Według chorwackiej agencji Hina przewodniczący parlamentu zapowiedział szczegółowe zbadanie wniosku o referendum.
Informując o tym agencja KNA zwraca uwagę, że Chorwacja, która 1 lipca br. zostanie członkiem Unii Europejskiej, nie byłaby pierwszym krajem unijnym, w którym konstytucja definiuje małżeństwo jako życiowy związek kobiety i mężczyzny. Takie zapisy znajdują się w konstytucjach Rzeczpospolitej Polskiej oraz Węgier. W Słowenii przeprowadzone w 2012 r. referendum przeszkodziło wprowadzeniu liberalizacji ustawy o rodzinie. Projekt przewidywał m. in. większe prawa dla związków homoseksualnych. Projekt nowego prawa rodzinnego w tej sprawie, uchwalony już przez parlament, odrzuciło 55 proc. uprawnionych do głosowania Słoweńców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.