Chorzów: projekcja „Gwiazdy na misjach”
26 października 2015 | 10:20 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
– Patrzymy w to samo niebo, chociaż czasem widzimy różne rzeczy – tymi słowami zwrócił się do zgromadzonej w śląskim Planetarium publiczności jego wicedyrektor, Stefan Janta. Ks. Grzegorz Wita, wikariusz biskupi ds. misji wraz z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Chorzowie zorganizowali projekcję „gwiazdy na misjach”. Zgromadziła ona niemal 400 chętnych osób, które szczelnie wypełniły salę pod 23-metrową kopułą.
Z prędkością ponad 100 km na sekundę wszyscy uczestnicy przemierzyli szlak sfer niebieskich – rozpoczynając w Chorzowie poprzez Równik i dalej na południe naszego globu, aby po ponad godzinnym seansie znów wrócić na Śląsk. – Stąd mają Państwo zdecydowanie bliżej do domów – zażartował wicedyrektor Planetarium.
Ursa maior, Obłoki Magellana, rzeka Erydan czy Węgielnica od dzisiaj są już na pewno znane wszystkim sympatykom misji. Uczestnicy seansu mieli okazję podziwiać te, jak i inne konstelacje obserwując niebo oglądane oczami śląskich misjonarzy. Dzięki aparaturze w Planetarium wszyscy mogli zobaczyć niebo z perspektywy szerokości geograficznej, na której znajduje się placówka misyjna.
– Gdy słońce jest na południu, to wcale nie oznacza, że jest południe – mówił wicedyrektor Planetarium Stefan Janta. – Dlatego Brytyjczycy osiedlający się w Australii budując domy z gankami zwróconymi w stronę południową byli bardzo zdziwieni, że słońce tam nigdy nie dociera – kontynuował.
Mozambik, Brazylia, Tanzania, Zambia, Uganda, Kazachstan, Mołdawia przez te kraje wiódł niebieski szlak „gwiazd na misjach”. Ks. Wita, przedstawiając sylwetki poszczególnych kapłanów oraz osób świeckich posługujących w misyjnych zakątkach świata, opowiadał również o wydarzeniach duszpasterskich, jakie mają miejsce w poszczególnych wspólnotach. – W Kazachstanie właśnie poświęciliśmy kościół, w Zambii rozpoczyna się tworzenie nowej parafii – w zambijskiej miejscowości Nabwalyi jest naprawdę dziko – mówił wikariusz biskupi ds. misji.
Z archidiecezji katowickiej na omawianych terenach misyjnych pracuje 12 księży oraz 2 osoby świeckie. Kolejne 2 osoby przygotowują się do wyjazdu. Archidiecezja natomiast prowadzi kilkanaście projektów misyjnych, które można wspomóc swoją modlitwą oraz ofiarą, do czego zachęcał zebranych ks. Wita.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.