Chorzy na Mukowiscydozę pielgrzymowali na Jasną Górę
03 kwietnia 2022 | 16:45 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
To choroba rzadka, ale śmiertelna. W Polsce cierpi na nią ponad 2 tys. osób, a średnia ich wieku to 24 lata. Na Jasnej Górze odbyła się IV Pielgrzymka Chorych na Mukowiscydozę. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Pielgrzymi dokonali aktu zawierzenia jasnogórskiej Maryi.
„Nasza Matko, chcemy od Ciebie czerpać siłę i moc do mężnego stania przy Zbawicielu w chwilach trudnych. Ofiarujemy Jemu nasze cierpienia w intencji pokoju na Ukrainie… zawierzamy Tobie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierają i służą chorym…” – m.in. te słowa wypowiedzieli uczestnicy Pielgrzymki podczas aktu zawierzenia.
– Przyjeżdżamy tu przede wszystkim z dziękczynieniem – podkreślają uczestnicy pielgrzymki, którymi są głównie rodzice dzieci chorych na mukowiscydozę. Dziękujemy zwłaszcza za decyzję w sprawie refundacji leków przyczynowych, która diametralnie może zmienić postrzeganie tej choroby, uznając ją za chorobę przewlekłą, a nie śmiertelną – zauważyła Anna Mazur-Gałka z Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą z Rabki.
Ks. Wojciech Bartoszek zwrócił uwagę, że osoby cierpiące, ale także ich rodziny, lekarze, pielęgniarki i wszyscy, którzy pomagają i posługują im w chorobie, u Matki Bożej znajdują pomoc, wsparcie i wypraszają potrzebne łaski. – Tu staramy się odkrywać sens cierpienia – podkreślił kapłan.
Leki przyczynowe dają szansę na dłuższe życie i pozwalają zahamować rozwój choroby. Decyzja ministerstwa w tej sprawie zapadła 15 lutego, co dla członków Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą jest wyraźnym znakiem opieki i wsparcia patronki osób cierpiących na tę chorobę, którą jest św. Faustyna Kowalska. 15 lutego obchodzi się liturgiczne wspomnienie tej świętej, która zmarła na gruźlicę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.