Christus vivit
09 kwietnia 2019 | 09:35 | Marcin Przeciszewski Ⓒ Ⓟ
Najnowsza adhortacja papieska – o tym właśnie tytule – jest apelem o Kościół młody i wsłuchany w głos ludzi młodych. Jest to zarazem „magna charta” – jak powiedziano podczas watykańskiej prezentacji – duszpasterstwa młodzieży w skali całego świata.
A przede wszystkim jest to dokument chrystocentryczny, wskazujący na młodego Jezusa jako na ikonę Kościoła. Punktem wyjścia dla wszelkiej pracy duszpasterskiej z młodymi musi być pomaganie im w osobistym spotkaniu Jezusa i doświadczeniu Jego miłości. Cała adhortacja jest wielkim hymnem o miłości adresowanym do młodych.
Dalej papież wskazuje na potrzebę budowania wspólnoty – nie zamkniętej i elitarnej, lecz otwartej poprzez konkretną służbę potrzebującym bądź młodym zagubionym na ścieżkach wiary. Wiara – podkreśla Franciszek – zawsze jest misyjna i powołuje nas do świadectwa, które zdolne jest przemieniać oblicze tego świata. I do tego zachęca młodych.
Franciszek – jak zawsze – apeluje o reformę Kościoła, dowodząc, że jej szansą są właśnie ludzie młodzi. Jego zdaniem młodzi mogą pomóc Kościołowi, by „pozostał młody, by nie popadł w zepsucie, by się nie zamykał, nie stawał się zarozumiały, nie zamieniał się w sektę, by był uboższy i zdolny do świadectwa, do bycia blisko najmniejszych i odrzuconych, aby walczył o sprawiedliwość i pozwolił z pokorą zadawać sobie pytania”.
Przypomina, że poprzez świętość młodych Kościół może odnowić swój duchowy zapał i energię apostolską. Do wszystkich duszpasterzy apeluje zatem, aby nie tylko nauczali młodych, ale ich słuchali, towarzysząc we wszelkich trudach i rozeznawaniu właściwej drogi.
Młodość – przypomina papież – jest tym najważniejszym okresem życia, którego nie można zaprzepaścić. Człowiek wtedy znajduje (bądź nie znajduje) swoje powołanie. Franciszek podaje też konkretne kryteria rozeznawania powołania. Prosi ponadto młodych, by nie poddawali się „kulturze tymczasowości”, ale byli zdolni do podejmowania dalekosiężnych, trwałych decyzji. Bo tylko one mogą dać pełnię i szczęście.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.