Chrystus uzdrawia duszę każdego człowieka
11 lutego 2012 | 22:50 | ks. pz Ⓒ Ⓟ
Suwałki, Augustów i Ełk to miasta, w których biskupi diecezji ełckiej celebrowali wraz z chorymi, ich rodzinami, pracownikami szpitali uroczyste liturgie w intencji ludzi cierpiących. W Ełku podczas Mszy św. bp Mazur mówił, że Chrystus nie każdego uzdrawia na ciele, ale wszystkich – na duszy. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostało zainaugurowane Stowarzyszenie Cichych Pracowników Krzyża w diecezji. Stowarzyszenie to jest dziełem Sługi Bożego ks. prałata Luigi Novarese.
W parafii Chrystusa Sługi w Ełku o godzinie 15.00 rozpoczęła się Koronka o Bożym Miłosierdziu, która była początkiem modlitw w intencji cierpiących z diecezji. Witając biskupa Jerzego Mazura miejscowy proboszcz ks. prałat Mieczysław Brzózka przypomniał, że w Orędziu na Światowy Dzień Chorego Ojciec Święty Benedykt XVI koncentruje się w tym roku na sakramentach uzdrowienia: Eucharystii, sakramencie pokuty i sakramencie chorych podkreślając szczególną duchową moc tego ostatniego.
Podczas koncelebrowanej Mszy Świętej ks. biskup Jerzy Mazur kilkakrotnie zwracał się do chorych: w dzisiejszym dniu wielu z was otrzyma sakrament namaszczenia chorych – modlimy się za Was. Może nie wszystkich Jezus uzdrowi na ciele, ale ten sakrament to znak jedności z Nim. Jest znakiem, który mówi: Jezus przychodzi do Ciebie. Jesteście silni i mocni jak Jezus na krzyżu, bo poprzez cierpienie człowiek cierpiący może wypraszać łaski dla innych.
W refleksji nad sensem ludzkiego cierpienia Biskup przypomniał bolesny dla wielu fakt, że nie wszystkich Jezus uzdrowi fizycznie, ale to cierpienie, które przeżywa wiele osób może zostać przemienione w miłość. Jezus przemienia wodę w wino w Kanie Galilejskiej – przemienia też cierpienie w radość u ludzi, którzy przychodzili do Niego – mówił celebrans. Przez łaskę sakramentu chorych – jak czytamy w Katechizmie – chory otrzymuje dar głębszego zjednoczenia z Chrystusem. Każdy, który otrzymuje ten sakrament jest konsekrowany. Dzisiaj, kiedy przystąpicie do sakramentu chorych Jezus przychodzi do każdego z Was, aby Was umocnić. Zjednoczcie się z Nim. Słowo konsekrowany kojarzy się z klasztorem. Okazuje się, ze jest jeszcze jedna forma życia konsekrowanego: jakby zakon ludzi chorych. Wielka wspólnota ludzi, którą łączy cierpienie. Jesteśmy świadomi, że cierpienie samo w sobie nie ma większego sensu. Może niszczyć duchowo i fizycznie. Natomiast, kto w chorobie jednoczy się z Chrystusem – ten zamienia łoże boleści w ołtarz ofiary. Ludzkie cierpienia zostają włączone w dzieło zbawienia i przemieniają się w nieustanną modlitwę wstawienniczą za innych – mówił bp Mazur.
Propozycją wspólnoty ludzi cierpiących jest zainaugurowane podczas dzisiejszej liturgii dzieło Cichych Pracowników Krzyża, które zrzesza ludzi cierpiących, ich rodziny, środowiska medyczne i wszystkich, którzy chcą zbliżyć się do tajemnicy cierpienia. Duszpasterzem tej wspólnoty został ks. Przemysław Zamojski, który pełni posługę w 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku jako kapelan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.