Chrystus z krzyża ukazał najwyższą królewskość
24 listopada 2019 | 20:53 | msz / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Całe życie Chrystusa objawia, że Bóg jest miłością. Tej prawdzie dał On pełne świadectwo, składając swe życie na Kalwarii. Krzyż jest tronem, z którego Chrystus ukazał najwyższą królewskość Boga miłości. Ofiarując siebie jako zadośćuczynienie za grzechy świata, położył kres panowaniu władcy tego świata i zaprowadził królestwo Boże” – powiedział abp Stanisław Gądecki w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W poznańskiej katedrze metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które obchodzi 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, a także 85 lat od włączenia stowarzyszenia w struktury Akcji Katolickiej.
W uroczystości uczestniczył m.in. ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, wraz z prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że Chrystusowa korona z cierni „przemawia o wiele bardziej niż złoto, a żołnierski płaszcz nasiąknięty Jego Krwią jest o wiele cenniejszy niż najszlachetniejsza królewska purpura, co genialnie zauważył brat Albert Chmielowski w swoim obrazie Ecce homo”.
Metropolita poznański, mówiąc o istocie królestwa Bożego, stwierdził, że jest ono nie do pogodzenia z królestwem grzechu. Przypomniał słowa św. Pawła o tym, że królestwo Boże to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym.
Abp Gądecki zaznaczył, że jest to rzeczywistość religijna i udział w życiu samego Boga.„To nie sprawy materialne, doczesne, które zajmują nam większość czasu i wysiłku, by je zdobyć, które niosą tyle trosk, zawodu i rozczarowań, to jest rzeczywistość religijna, a nie polityczna. To panowanie Boga nad światem, a w szczególności panowanie Boga w człowieku” – przekonywał metropolita poznański.
Przewodniczący KEP podkreślił, że królestwo Boże przeznaczone jest dla wszystkich ludzi, także tych zepchniętych na margines społeczeństwa.
„Jezus zbliżył się zwłaszcza do tych, którzy znajdowali się na marginesie społeczeństwa, dając im pierwszeństwo, gdy głosił Dobrą Nowinę. Zepchniętym na margines pozwala doświadczyć wyzwolenia, gdy traktuje ich jako równych sobie i przyjaciół, daje im odczuć, że Bóg ich kocha i objawia im Jego niezmierną czułość względem potrzebujących i grzeszników” – zaznaczył abp Gądecki.
Metropolita poznański wskazał też, w jaki sposób Kościół służy królestwu Bożemu.
Przypomniał, że „królestwo Boże ma na celu przekształcenie stosunków między ludźmi i urzeczywistnia się stopniowo, w miarę jak ludzie uczą się kochać, przebaczać i służyć sobie wzajemnie”.
Abp Gądecki zaznaczył, że naturą królestwa jest komunia wszystkich ludzi między sobą i z Bogiem.
„Pracować dla królestwa znaczy popierać Boży dynamizm, który jest obecny w ludzkiej historii i ją przekształca. Budować królestwo to znaczy pracować na rzecz wyzwolenia od zła we wszelkich jego formach” – mówił przewodniczący KEP.
Metropolita poznański zauważył, że Kościół jest w służbie królestwa Bożego przez przepowiadanie nawołujące do nawrócenia. Służy królestwu, zakładając wspólnoty chrześcijańskie i Kościoły lokalne i szerząc w świecie ewangeliczne wartości, które są wyrazem królestwa i pomagają ludziom w przyjmowaniu Bożego zamiaru.
„Kościół służy swoim świadectwem i swoją działalnością jak dialog, postęp ludzki, zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju, wychowanie, opieka nad chorymi, pomoc ubogim i maluczkim, mając na uwadze pierwszeństwo rzeczywistości transcendentnej i duchowej, które leżą u podstaw zbawienia eschatologicznego” – przekonywał.
Abp Gądecki, mówiąc o Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i Akcji Katolickiej, które obchodzą dziś swoje patronalne święto, wskazał, że na tle innych ruchów czy wspólnot wyróżnia je cel, którym jest nie tylko formacja i modlitwa, ale działalność apostolska w różnych dziedzinach życia społecznego. Obie organizacje na miarę sił i możliwości budują królestwo Boże na ziemi.
Podczas Eucharystii 22 kandydatów zostało przyjętych do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi uroczyście złożyli przyrzeczenie wiernej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Członkowie Akcji Katolickiej odmówili akt zawierzenia stowarzyszenia św. Janowi Pawłowi II, jej patronowi.
Po Mszy św. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się akademia, w trakcie której nowi członkowie KSM-u otrzymali legitymacje i odznaki KSM.
Historia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży sięga czasów zaborów, kiedy to katolickie środowiska powołały do życia Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej (SMP). Pierwsze wspólnoty powstały w Poznaniu, a później podzieliły się na adresowane dla dziewcząt i chłopców i przyjęły nazwy: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM). Stowarzyszenia te prężnie działały w okresie międzywojennym.
Akcję Katolicką erygował kard. August Hlond w 1930 r. też w Poznaniu, gdzie miał swoją siedzibę nowo powołany Naczelny Instytut Akcji Katolickiej.
KSM zaprzestało swojej działalności 7 lutego 1953 r. w związku z represjami władz komunistycznych, skierowanymi przeciwko wszelkiej działalności katolickich stowarzyszeń społecznych.W archidiecezji poznańskiej 1 lutego 1997 r. w archidiecezji poznańskiej zostało erygowane Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Powołano wtedy 8 oddziałów, m.in. istniejące do dziś oddziały w Luboniu, Szamotułach i reaktywowany po kilkuletniej przerwie oddział w Opalenicy.
23 listopada 1997 r. odbyła się natomiast uroczysta inauguracja pracy parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej.
W archidiecezji poznańskiej działa 16 oddziałów i 2 koła akademickie KSM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.