Chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie
06 listopada 2012 | 13:28 | tom (KAI/KNA) / pm Ⓒ Ⓟ
Chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie – przypomniała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.
Podczas wczorajszego wystąpienia na synodzie Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), odbywającego się w Timmendorfer Strand, koło Lubeki, szefowa niemieckiego rządu wyraziła nadzieję, że z okazji zbliżającego się Jubileuszu Reformacji 2017 i związanym z nim „Dekadą Lutra” Kościół ewangelicki zdynamizuje swoje „misyjne działania”. „Nie jest czymś bez znaczenia, czy w społeczeństwie mamy do czynienia ze zrozumieniem dla podstaw chrześcijańskiej wiary” – powiedziała Merkel.
„Państwu została nałożona światopoglądowa neutralność, ale Republika Federalna Niemiec nie została założona jako laicka, a preambuła Ustawy Zasadniczej nie bez przyczyny rozpoczyna się zdaniem: `Naród niemiecki świadomy swej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi` ” – przypomniała kanclerz.
Merkel wyraziła nadzieję, że dzięki obchodom jubileuszowym „dotrze do ludzi coś z Reformacji, którzy o duchu Reformacji od dawna nic nie słyszeli”. Zadaniem Kościołów jest przekazywanie wartości, a ich „urząd strażnika” jest dla społeczeństwa niezastąpowalny. „Dlatego jest czymś bardzo ważnym, aby uroczystości związane z Jubileuszem Reformacji dały impuls dla edukacji religijnej, historycznej i społecznej, który dotrze również do tych, którzy nie przyznają się do żadnej religii” – powiedziała Merkel.
Zdaniem kanclerz Kościoły ewangelickie muszą pamiętać o współpracy ekumenicznej. „Już samo pojęcie `jubileusz` jest doskonałą okazją do dyskusji. W zsekularyzowanym świecie powinniśmy na pierwszy plan wysunąć to, co wspólne dla Kościołów chrześcijańskich” – powiedziała Merkel i nawiązała do prześladowań chrześcijan na świecie. „Obecnie żyjemy na świecie, który jest nieskończenie daleki od rzeczywistego uznania i przestrzegania globalnie uznanego prawa człowieka jakim jest wolność religijna. Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie” – podkreśliła kanclerz. Przypomniała, że niemiecki rząd zdecydował uczynić walkę z prześladowaniami ludzi z powodów religijnych, w tym z chrześcijanami jednym z ważnych elementów swej polityki zagranicznej.
Merkel z wielkim uznaniem wyraziła się o zaangażowaniu Kościołów w ochronę klimatu, w pomoc krajom rozwijającym się i jedności Europy. „Również Unia Europejska żyje na fundamencie, który bez chrześcijaństwa byłby nie do pomyślenia” – powiedziała kanclerz Niemiec i dodała: „Dobrze, że Kościoły przypominają nam o jedności Europy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.