Drukuj Powrót do artykułu

Chrześcijanin między ekonomią a kulturą: sesja kongresu “Europa Christi” w Łodzi

22.10.2017 , ks. mf, Łódź, 22-10-2017 Ⓒ ℗

“Chrześcijanin między ekonomią a kulturą. Źródła nadziei owocem harmonijnej troski o ogród europejskich wartości” – to temat drugiej sesji kongresu “Europa Christi”, która odbyła się 21 października w Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania w Łodzi.

W swoich wykładach prelegenci wskazali na konieczność obecności wartości chrześcijańskich w polityce i ekonomii współczesnej Europy oraz podjęli takie zagadnienia jak m.in. wierność sumieniu w sferze publicznej, chrześcijańska aksjologia w pojęciu tożsamości systemu prawa, spółdzielczość jako odbicie miłosierdzia Bożego i forma budowania więzi. Prelegenci poruszyli również problematykę zglobalizowanej gospodarki w odniesieniu do słusznego interesu gospodarki narodu oraz zagadnienie prymatu osoby nad kapitałem.

Mówiąc o konieczności obecności wartości chrześcijańskich w polityce i ekonomii współczesnej Europy dr Armando Tarullo, zastępca dyrektora Fundacji Alcide de Gasperi, podkreślił m.in.,że podstawową przyczyną problemów politycznych Europy jest hegemonia ekonomii, która wykluczyła człowieka z centrum uwagi. – Bardzo ważne jest przywrócenie wartości chrześcijańskich, które przypominają o prymacie osoby ludzkiej w polityce i ekonomii – mówił dr Tarullo.

– Świadectwem takiego podejścia do ekonomii i świata polityki jest doktryna społeczna Kościoła począwszy od nauczania Leona XIII – kontynuował dr Tarullo.

– Europa cierpi, bo nie potrafiła zadbać o swoje wartości, o korzenie chrześcijańskie, które budowali Adenauer, De Gasperi i Schuman – mówił Tarullo i cytował Papieży: Franciszka z „Evangelii gaudium”: Chrześcijanin powinien sprzeciwić ekonomii, dla której najważniejszy jest pieniądz i św. Jana Pawła II: Najważniejsze, żebyśmy w centrum naszej uwagi ponownie postawili nie państwo, ale człowieka – kontynuował zastępca dyrektora Fundacji Alcide de Gasperi.

Z kolei rektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, ks. dr Jarosław Krzewicki skoncentrował się na wierności sumieniu w sferze publicznej: – Demokracja spycha indywidualne sumienie do sfery prywatnej – mówił ks. Krzewicki. Prelegent zaznaczył m.in., że ” systemy demokratyczne minimalizują wymagania moralne”. – Ludzie stanowiący prawo powinni pamiętać, że człowiek kierując się sumieniem wpływa na społeczeństwo, czyni je lepszym – kontynuował ks. Krzewicki.

Dr Artur Kotowski mówił o chrześcijańskiej aksjologii. Prelegent dużo miejsca poświęcił pojęciu tożsamości systemu prawa. Następnie Rafał Matusiak, prezes SKOK przekonywał, że spółdzielczość można traktować jako odbicie miłosierdzia Bożego i formę budowania więzi. – Nauczanie Kościoła o miłosierdziu jest procesem. My żyjemy w czasach bałwochwalstwa pieniędzy, świecie niesprawiedliwym, cierpiącym na brak miłości, korupcję i lichwę – mówił Matusiak.

Prezes SKOK podkreślił, że “trzeba dbać o to, by wzrastała ludzka godność”. – I są takie miejsca, jak spółdzielnie czy instytucje dbające o chorych gdzie – częściej niż gdzie indziej – na pierwszym planie stoi dobro. Trzeba działać w tym kierunku, realizować wspólne zadania, budować dla dobra. Wtedy te miejsca stają się dla innych świadectwem miłosierdzia Bożego – podkreślił prezes SKOK.

– Realizacji miłosierdzia podejmowały się pierwotnie zakony udzielając gościny, pomagając chorym bezdomnym, rozwijając szpitalnictwo, rozdając jałmużnę dla ubogich. Ale tworzone były także instytucje, które nazwać by można pomocowymi. Na przykład franciszkanie już w XV wieku zakładali banki pobożne, banki miłosierdzia – kontynuował Rafał Matusiak.

Natomiast ks. dr hab. Marek Łuczak podjął temat “Zglobalizowana gospodarka a słuszny interes gospodarki narodu”. Również wybitna ekonomistka, prof. Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej, wygłosiła wykład pt. „Prymat osoby nad kapitałem. Współczesne wyzwania”. Dowodziła, jak pożądanie złota i pieniędzy stało się główną siłą motoryczną kapitalizmu od ery Medyceuszy. „Państwo przez tysiące lat tak kształtowało prawo i zasady współżycia społecznego, by służyły one interesom bogatych i potężnych” – przypomniała Ancyparowicz.

Prof. Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu RP w swoim wystąpieniu zaapelował: “Jest taka potrzeba, żebyśmy my, chrześcijanie, odezwali się, że jeszcze jesteśmy w Europie, że jeszcze żyjemy i chcemy innej Europy – Chrystusowej. Wołajmy o to głośno”.

Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” w dniach 19-23 października 2017 r. odbywa się Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. Spotkania mają miejsce w Częstochowie, Łodzi oraz Warszawie, a wśród gości znalazło się ponad 40 wybitnych osobistości z Polski i Europy, m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Robert Sarah – prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czy abp Kyrillos Kamal William Samaan z Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego w Egipcie.

Moderatorem i inicjatorem Ruchu “Europa Christi” jest ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny “Niedzieli”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.