Chrześcijańska działaczka Teresa Klimek – Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
02 lipca 2013 | 19:28 | wm Ⓒ Ⓟ
Chrześcijańska działaczka Teresa Klimek została Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Nadanie tytułu odbyło się 2 lipca w Filharmonii Gorzowskiej podczas uroczystej sesji Rady Miasta, w której uczestniczyli radni i przedstawiciele Urzędu Miasta z Prezydentem Tadeuszem Jędrzejczakiem. Stronę kościelną reprezentował wikariusz biskupi ks. Zbigniew Kobus – proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Radni zdecydowali także o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp. Edwardowi Korbanowi, działaczowi kultury i prezesowi Uniwersytetu III Wieku.
Emerytowana nauczycielka matematyki – Teresa Maria Klimek jako pierwsza kobieta w mieście została Honorowym Obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego. Ur. się 11 października 1929 r. w Hrubieszowie. Jest prezesem gorzowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, który zakładała wraz z mężem śp. Władysławem. Współtworzyła Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Zainicjowała powstanie gorzowskiego Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.
W Gorzowie Wlkp. mieszka od 1953 r. W 1966 r. uzyskała tytuł mgr matematyki na UAM w Poznaniu. W 1976 r. ukończyła podyplomowe studia z informatyki na UW. Uczyła w gorzowskich szkołach średnich. Od 1984 r. na emeryturze.
W latach 70. XX wieku była współzałożycielką i działaczką KIK-u w Gorzowie Wlkp., który początkowo działał nielegalnie. Od 1998 r. jest prezesem KIK-u. Od 1988 r. jest współorganizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej. Od 1980 r. zaangażowana w działalność NSZZ „Solidarność”. Zakładała koła „Solidarności” oświaty i wychowania w szkołach. Delegatka na I wojewódzki zjazd delegatów NSZZ „Solidarność”, wybrana do Zarządu Regionu. W latach 1980–81 powołała Komitet Pomocy Więzionym za Przekonania. Od 1981 r. działaczka Stowarzyszenia Opieki Nad Więźniami patronat w Warszawie. Internowana w Poznaniu i Gołdapi od 15 grudnia 1981 r. do 27 czerwca 1982 r. Po uwolnieniu działała w diecezjalnym Komitecie Pomocy Podziemnej „Solidarności”. Byłą członkiem Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Jest inicjatorką zawiązania w Gorzowie Komitetu Pamięci Ofiar Katynia, a obecnie honorowym członkiem Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej.
W 1987 r. zainicjowała powstanie gorzowskiego Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Dwukrotnie odznaczona nagrodą Min. Oświaty i Wychowania, wyróżniona nagrodą biskupa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej „Człowiek – Człowiekowi”. Odznaczona Złotą Odznaką Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Wyróżniona medalem Pro Memoria zasłużona dla województwa lubuskiego. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem Miejsc Pamięci Narodowej Zasłużona dla Miasta Gorzowa.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa otrzymali między innymi Jan Paweł II, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ks. Witold Andrzejewski – legenda Solidarności i Edward Dębicki – muzyk i kompozytor romski.
Wśród wyróżnionych dziś znaleźli się między innymi twórca gorzowskiej szkoły tańca Grzegorz Depta i brązowa medalistka olimpijska, kajakarka Karolina Naja.
Dzisiaj w południe prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak uderzeniem w „Dzwon Pokoju” na Placu Grunwaldzkim oznajmił obchody urodzin Gorzowa Wielkopolskiego. Odegrany został hejnał Gorzowa w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej. „Dzwon Pokoju” ufundowali w 2006 r. z okazji obchodów 750-lecia Gorzowa, niemieccy członkowie Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Landsberga, tak przed wojną nazywał się Gorzów Wielkopolski.
Gorzów Wlkp. jest 130-tysięcznym miastem, prężnie rozwijającym się, w którym powstają nowe arterie komunikacyjne, obiekty handlowe i kulturalne. Przy wykorzystaniu unijnych funduszy i wparciu miejskimi pieniędzmi wyremontowana i zmodernizowana została m.in. gorzowska katedra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.