Chrześcijaństwo to nie aktywizm, ale kontemplacja
08 września 2011 | 09:03 | jm Ⓒ Ⓟ
„Chrześcijaństwo to nie jest aktywizm, czynienie czegoś, ale przede wszystkim kontemplacja” – mówił do kapłanów w środę wieczorem w bydgoskiej katedrze bp Jan Tyrawa. Duchowni uczestniczyli w Nieszporach w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Modlitwa tradycyjnie miała miejsce w przededniu odpustu ku czci patronki diecezji – Matki Bożej Pięknej Miłości. Podczas rozważań homilię do zebranych kapłanów wygłosił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białośliwiu, ks. kanonik Kazimierz Czynsz. – Święto maryjne dla człowieka wierzącego, w szczególności dla kapłana, jest w pewnym sensie odnowieniem miłości – tej prawdziwej i pięknej, o której w codziennym pędzie zapominamy. Matka Boża uczy nas posłuszeństwa wobec woli samego Boga – mówił.
Kapłan zwrócił uwagę na mankamenty i zagrożenia, które rodzą się we współczesnym świecie. Wskazał na zadania, które stoją przed księżmi. – Podstawą powinno być zasłuchanie w Słowo Boże. Matka Najświętsza pomaga nam dostrzec, jak to czynić – jak rozważać owo nauczanie w sercu i nieść je bliźnim. Ludzie tego słowa pragną – dodał ks. Czynsz.
Bp Jan Tyrawa, podsumowując spotkanie, podkreślił jego sens i wartość na początku kolejnego roku pracy duszpasterskiej oraz katechetycznej. – Dobrze, że możemy spotkać się w katedrze na modlitwie, czcząc Matkę Chrystusa w Jej narodzeniu. To spotkanie jest bardzo ważne. Ma ono uświadomić nam ważną hierarchię wartości. Jest to budowanie swojego wnętrza, serca, umysłu, duszy przez modlitwę, liturgię, święty czas. Istnieje dzisiaj pokusa, aby ten wymiar zatracić i zgubić. Czasami nie potrafimy go dostrzec i docenić – powiedział biskup.
Uroczyste nieszpory przed odpustem diecezjalnym były poprzedzone dniami modlitw, w których uczestniczyli przedstawiciele różnych ruchów i stowarzyszeń z terenów diecezji bydgoskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.