Chrzest u mormonów jest nieważny
05 października 2001 | 07:58 | aw //ad Ⓒ Ⓟ
Chrzest przyjęty u mormonów nie może być uznany przez Kościół – przypomnieli polscy biskupi w oparciu o dokument Kongregacji Doktryny Wiary.
Rzymski dokument omówił na zebraniu Episkopatu Polski abp Alfons Nossol, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. Głównym powodem, dla którego Kościół odmawia uznania ważności Chrztu przyjętego w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich jest niewiara tej wspólnoty w Trójjedynego Boga. Nie uznają też rzeczywistości duchowej jako osobnej, według nich wszelka rzeczywistość ma charakter materialny, także Bóg. W związku z tym nie dopełnione są merytoryczne warunki chrztu.
Orzeczenie to pociąga za sobą konsekwencje także dla zawierania małżeństw z członkami wspólnoty mormońskiej. jeżeli jedno z narzeczonych jest mormonem, należy traktować je jako osobę nieochrzczoną i udzielić sakramentu po uzyskaniu odpowiedniej dyspensy – jak dla osób nieochrzczonych.
Kościół Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich, którego członkowie potocznie nazywani są mormonami, został założony w Stanach Zjednoczonych w 1830 r. Jego twórca Joseph Smith twierdził, że ma wizje, na podstawie których spisał „Księgę Mormona” (The Book of Mormon), uważaną obok Biblii za święty tekst objawiony. Mormoni wyznają doktrynę, która głosi, że Bóg jest skończoną, cielesną istotą, która posiada boską żonę, zwaną „Matką”. Istoty ludzkie płodzone są najpierw przez niebiańskiego Ojca i Matkę, później otrzymują śmiertelne ciała dzięki ziemskim rodzicom.
Światowym centrum wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich jest założona przez mormonów stolica stanu Utah Salt Lake City, gdzie wybudowali ogromną świątynię. Szacuje się, że na świecie jest ok. 11 mln mormonów, prawie połowa z nich mieszka w USA, najwięcej w stanie Utah.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.