„Chusta św. Weroniki” dla chrześcijan w Pakistanie
23 czerwca 2010 | 20:00 | im Ⓒ Ⓟ
„Pakistan potrzebuje chusty św. Weroniki” to hasło akcji pomocy dla prześladowanych chrześcijan w tym kraju. Organizatorem jest Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
O losie 1,5 mln chrześcijan w 160-milionowym społeczeństwie opowiadał dzisiaj w Warszawie bp Joseph Coutts z pakistańskiej diecezji Faisalabad. Podkreślał, że wyznawcy Chrystusa odgrywają ważną rolę dla rozwoju edukacji i opieki zdrowotnej. Kościół prowadzi szkoły i szpitale – otwarte także dla muzułmanów. A mimo to, chrześcijanie są częstym celem ataków. Dlaczego?
Często są kojarzeni ze światem zachodnim, więc „odwet” za wydarzenia w Iraku czy Afganistanie skupia się na pakistańskich chrześcijanach. Młode chrześcijanki są porywane i zmuszane do małżeństwa z muzułmanami, bo uważają oni to za „nawrócenie”, czyli element dżihadu. – Ale nie jesteśmy Kościołem milczącym – powiedział bp Coutts. – Po napadach na kościoły czy domy chrześcijan wychodzimy na ulice i protestujemy.
Największe niebezpieczeństwo dla chrześcijan stanowi prawo przeciw bluźnierstwu. Mówi ono, że za bluźnierstwo przeciw Koranowi grozi kara dożywotniego więzienia, a za bluźnierstwo wobec Mahometa kara śmierci. – Muzułmanie przewrotnie tłumaczą, że jeśli chrześcijanie nie będą mówić o Koranie i Proroku, nic im nie grozi – mówił bp Coutts. – Jednak w praktyce prawo to jest nadużywane, chrześcijanie są niesłusznie oskarżani, a słowo muzułmanina w sądzie liczy się bardziej niż słowo chrześcijanina. Do tego sędziowie są pod presją rozemocjonowanego tłumu – dodał biskup.
Podczas konferencji w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski ks. Waldemar Cisło, prezes organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Maciej Wilkosz, prezes stowarzyszenia „Głos Prześladowanych Chrześcijan”, apelowali o wsparcie dla wyznawców Chrystusa w Pakistanie. Można to zrobić wysyłając za pośrednictwem strony www.pkwp.org petycję do ambasadora Pakistanu w sprawie zniesienia prawa o bluźnierstwie, wspierając tamtejszy Kościół finansowo i poprzez modlitwę. W ubiegłym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała na rzecz Kościoła w Pakistanie ponad 600 tys. euro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.